Ekonomska situacija u Sloveniji pogoršana je, a sudeći prema kratkoročnim pokazateljima privredne aktivnosti, ništa se bitnije neće promeniti ni u narednom periodu. Na to ukazuje povećanje stope nezaposlenosti, strukturne neusklađenosti i situacija u bankarskom sistemu.

Prema očekivanju analitičara međunarodnih institucija, pored sve lošijih uslova na tržištu rada, ograničenih izvora finansiranja i nastavka fiskalne konsolidacije, domaća tražnja, koja je u prethodna tri kvartala beležila pad, neće biti osnažena ni u narednih šest meseci, konstatovao je Ured vlade za makroekonomske analize (UMAR), u najnovijoj publikaciji Ekonomsko ogledalo.

Pokazatelji privredne aktivnosti ostaju niži nego krajem prošle godine, a obim proizvodnje u prerađivačkim delatnostima i dalje je u padu, naročito u tehnološki nisko zahtevnim granama. Za sedam meseci snižen je i obim izvoza, pre svega tehnološki manje zahtevnih proizvoda, dok je rast izvoza većine tehnološki zahtevnijih proizvoda nastavljen.

UMAR konstatuje da aktivnosti u građevinarstvu i dalje slabe, da je u julu smanjen broj radno aktivnih lica, dok se stopa registrovane nezaposlenosti povećala na 12 odsto. Prosečna bruto plata zaposlenog lica je u julu ostala nepromenjena, a za sedam meseci je njen rast na polugodišnjem nivou sporiji nego u julu prošle godine.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari