Srbija je ove godine postavila novi rekord u privlačenju stranih direktnih investicija (SDI).
Time se nedavno na Instagramu pohvalio predsednik Srbije Aleksandar Vučić, iako je tu vest nedelju dana pre njega objavila guverner Narodne banke Srbije (NBS) Jorgovanka Tabaković.
„Nastavljeni su rekordni prilivi stranih direktnih investicija, koji… sad ću da napravim jedan izuzetak, taj podatak uvek prvi saopštava predsednik, ali s obzirom na to da je na putu i na konferenciji, ja ću imati posebnu čast da saopštim najnoviji podatak, naravno on ga već ima jer je najzaslužniji, da SDI sa 30. oktobrom iznose 4,47 milijardi evra“, izjavila je Tabaković prošle nedelje.
U prvoj polovini ove godine vrednost SDI iznosila je 2,3 milijarde evra, što znači da su se strane investicije za četiri meseca gotovo udvostručile.
Predsednik Vučić najavio je ove nedelje da će u narednih 20 dana biti još investicija.
Kina, Holandija i Luksemburg najveći ulagači
NBS jedina objavljuje zvanične podatke o stranim direktnim ulaganjima i oni se objavljuju po zemljama i granama delatnosti.
Poslednji podaci objavljeni na sajtu NBS odnose se na prvu polovinu ove godine i prema tim podacima najviše novca dolazi iz Kine, Holandije i Luksemburga.
Kineske kompanije su u prvih šest meseci ove godine uložile su 697,9 miliona evra, za njima su kompanije iz Holandije koje su uložile 527,8 miliona evra, a na trećem mestu su kompanije iz Luksemburga sa ulaganjem od 312,3 miliona evra.
Visok nivo ulaganja imale su i kompanije iz Velike Britanije čija je vrednost iznosila 284,9 miliona evra.
Grupno gledano, najveći ulagač u Srbiju je Evropska unija, a ukupna ulaganja svih članica u prvoj polovini godine iznosila su više od milijardu evra.
Strane direktne investicije u jednoj godini obuhvataju i ulaganja kompanija koje prvi put dolaze u zemlju, ali i ulaganja postojećih komanija koje su odlučile da prošire svoje poslovanje.
Nemačke investicije prvi put zabeležile pad
Zanimljivo je da su nemačke investicije od 2010. godine prvi put zabeležile minus ove godine. To znači da je više nemačkih investicija otišlo iz zemlje nego što je došlo.
Prema podacima NBS, nemačke investicije u prvoj polovini ove godine imaju minus od 60,8 miliona evra.
Na primer, prošle godine vrednost nemačkih ulaganja iznosila je 223 miliona evra, godinu ranije investicije su iznosile 282 miliona evra, a rekordne su bile 2021. kada su iznosile oko 410 miliona evra.
Pad nemačkih ulaganja dolazi nakon slabljenja nemačke privrede i krize u automobilskoj industriji.
Jedan od najvećih nemačkih proizvođača automobila Folksvagen najavio je zatvaranja fabrika prvi put u istoriji, a Ford je najavio da ukida 4.000 radnih mesta i najviše u Nemačkoj.
Prema podacima Repubičkog zavoda za statistiku, Nemačka je i dalje najveći spoljnotrgovinski partner Srbije i kada je reč o uvozu i izvozu robe.
Koje proizvodne kompanije su ove godine započele proizvodnju ili proširile proizvodnju?
Iz Razvojne agencije Srbije (RAS) navode za Danas da su ove godine zvanično započele proizvodnju (bilo kao novouspostavljeni pogoni ili proširenja) Nestle, Schiebel, CE Industries, Spintec, Linglong, Lianbo, Mattoni 1873, OCSial, Puratos…
Evidencija RAS ne obuhvata infrastrukturna ulaganja, već samo ulaganja u proizvodne delatnosti, kao i usluge.
Iz RAS navode da su neki od najznačajnijih projekata koji su započeli sa realizacijom u 2024. godini (bilo kao budući novouspostavljeni pogoni ili proširenja) JFE Shoji, PWO SEE, Muehlabauer, Ariston, Continental, Minth, Kromber&Schubert, Stada/Hemofarm.
Kompanija Knjaz Miloš, čiji je vlasnik Mattoni 1873, otvorila je u oktobru ove godine novi pogon u koji je uložila 28,5 miliona evra.
Kineska kompanija Linglong, najveća grinfild investicija u Srbiji, pokrenula je u septembru serijsku proizvodnju guma. Gradnja kineske fabrike Šangdong Linglong u Zrenjaninu započeta je 30. marta 2019. godine, dok je probna proizvodnja kamionskih guma pokrenuta 2023. godine, a početkom 2024. godine usledila je i proizvodnja guma za putnička vozila. Vrednost ove investicije veća je od milijardu dolara .
U julu je započela izgradnja fabrike italijanske kompanije Ariston, u kojoj će se proizvoditi električni aparati za domaćinstvo. Ukupno ulaganje italijanske kompanije iznosiće 75 miliona evra.
U Preljini kod Čačka u maju je postavljen kamen temeljac za izgradnju nove fabrike nemačke kompanije PWO Group koja se bavi proizvodnjom delova i opreme za motorna vozila, u koju će biti uloženo 89 miliona evra.
U aprilu je puštena u rad prva fabrika Lianbo Precision Technology u Evropi. Reč je o kineskoj kompaniji koja proizvodi metalne delove za sve vrste motora u auto-industriji, a uložiće preko 57,4 miliona evra
Novi proizvodni pogon američke kompanije za proizvodnju rashladne tehnike „Modine“ otvoren je u maju, a investirano je više od 27 miliona evra.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.