Studija preduslov revitalizacije Gočke pruge 1

Danas je,u Kamenici kod Kraljeva, u organizaciji Udruženja građana „Novi Put“ održan okrugli sto na kome su predstavljni rezultati projekta „Oživimo Gočku prugu“ koga je ovo udruženje realizovalo uz podršku Ministarstva građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture i grada Kraljeva.

Realizacijom ovog projekta uređene su i opremljene prostorije u Kamenici u kojima će biti izloženi brojni eksponati koji će podsećati na jedan privredni objekat sagrađen daleke 1916. godine a koji je demontiran 1959. godine. Reč je o pruzi uskog koloseka dužine 24 kilometra, koju su za potrebe eksploatacije šumskog bogatstva Goča, sagradili Austrijanci posle okupacije Kraljeva u I svetskom ratu.

Ova pruga je posle I svetskog rata nastavila da funkcioniše pod upravom ondašnjeg kraljevačkog industrijalca Miljka Petrovića-Riže koji je je nadogradio i proširio sisteme za suvi i vodeni transport balvana do trase pruge a koje je narod, tada, po njemu nazvao „Riže“ iako se radi o građevinama čije su osnove postavili Austrijanci.

Posle II svetskog rata pruga je služila i za transport žitelja sela podno Goča a i za odlaske Kraljevčana na izlete u ovu lepu planinu. 2008. godine je posle donkihotovske i višedecenijske borbe Žike Milašinovića meštanina Kamenice i nekadašnjeg radnika na pruzi formiran Inicijativni odbor koji je 2012. transformisan u udruženje građana „Gočka pruga“.

Zahvaljujući njihovom radu mnogi dokumenti i predmeti vezani za izgradnju i rad Gočke pruge su otrgnuti od zaborava. Deo toga je Milan Matijević 2015. godine pretočio u istoimenu knjigu a Rade Živković u jednočasovni dokumentarni film. Sve ovo je doprinelo da se revitalizacija Gočke pruge nađe i u dokumentu Strategija razvoja grada Kraljeva koji je usvojen prošle godine.

No, ovo su samo prvi, neophodni, početni koraci a konačni ishod prve faze revitalizacije dela ovog infrastrukturnog objekta i drugih sadržaja koji su ga pratili trebalo bi da bude izrada Studije izvodljivosti revitalizacije „Gočke pruge“ zaključak je sa današnjeg skupa na kome su učestvovali predstavnici grada Kraljeva, opštine Vrnjačke Banje i njihovih turističkih organizacija.

Ispred Ministrstva za građevinarstvo, saobraćaj i infrastrukturu sastanku je prisustvovala Mišela Nikolić, savetnica u ministarstvu koja je obećala podršku za nastavak aktvnosti uz napomenu da se radi o vrlo zahtevnom projektu koji može uspeti samo ako ga posle početnih inicijativa pojedinaca i udruženja prihvate organi lokalnih samouprava Kraljeva i Vrnjačke Banje.

Svi učesnici skupa u Kamnici su jednoglasni da revitalizacija Gočke pruge nije revitalizacija  samo privrednog-infrastrukturnog objekta već primarno uspostavljanje novog turističkog sadržaja koji će dati impuls održivom razvoju turizma ove regije koja će uskoro postati sastavni deo šire turističke regije „Centralna Srbija“.

Uostalom tek će Studija izvodljivosti koju bi trebalo da urade multidisciplinarni timovi stručnjak iz zemlje koristeći i iskustva iz inostranstva, pre svega iz Austrije kada je obnova ovakvih objekata u pitanju, pokazati i dokazati eventualnu opravdanost revitalizacije pruge u celini ili pak pojedinih delova kao i ostalih sadržaja koji su nekada korišćeni u privredne svrhe a danas bi bili svojevrsna turistička atrakcija što to u Austriji pre svega već jesu.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari