Kako je do kašnjenja došlo, kada su pripreme za „doček“ IPARD fondova kod nas počele još 2009. godine.
Formirana je Uprava za agrarna plaćanja u savremenoj poslovnoj zgradi u Šapcu, koja je zadovoljavala sve profesionalne i informatičke standarde. Objekat je projektovan da primi 155 zaposlenih, što je bilo sasvim dovoljno za fazu akreditacije, uz mogućnost proširenja ako bi to buduće poslovne aktivnosti zahtevale.
Između ostalog, imala je i salu sa 30 mesta za sastanke putem video linka, kao i veliki parking (za automobile i traktore). Stručnjaci kažu da je sistem 90 posto bio spreman i akreditacioni plan već usaglašen sa EU za brzu akreditaciju (u optimalnom roku od godinu i po od dana statusa kandidata). To su potvrdile i tri savetodavne revizije EU (2009, 2010. i 2011. godine) i Generalni direktorat za poljoprivredu EU, čiji su izveštaji bili vrlo pohvalni, pri čemu je Srbija zvanično označavana kao najuspešnija u regionu. Nije onda čudno, što su u Šabac dolazile da uče i „prepisuju“ delegacije iz zemalja regiona koje još nisu akreditovale svoje sisteme.
Sve je prekinuto petog oktobra 2012. godine (simbolički, ili ne, pitanje je sad) kada su promenjeni direktor i kompletno rukovodstvo, a Agencija je na osnovu zahteva Ministarstva poljoprivrede (navodno, jer postoje problemi da se“kvalitetni kadrovi zaposle u Šapcu“) izmeštena iz Šapca u Beograd. Od tada je ceo proces praktično zaustavljen. Sve je stalo, osim što se promenilo pet direktora i što su se zapošljavali „podobni“. Komunikacija sa Briselom je na ovu temu bila obustavljena, a evropski revizori su se „čudili“ šta to bi, sa onom savremenom i „pripremljenom“ institucijom iz Šapca. Potpuno neuslovna zgrada u centru Beograda i većinom neobučeno rukovodstvo i zaposleni, kako tvrde dobro upućeni, teško da će ikada dostići potrebne standarde. Akreditacioni plan „nove“ Agencije dostavljen je Evropskoj komisiji u novembru 2015. godine.
Posle skoro četiri „gladne“ godine. Uzaludno. Revizija je ih glatko odbila, uz nagoveštaj da u sadašnjem prostoru i sa sadašnjim neobučenim kadrovima nema IPARD-a ni ubuduće. Kako i zašto je premijer 11. avgusta ove godine, u Skupštini Srbije, ustvrdio da „smo se već akreditovali i da je 175 miliona evra dostupno srpskim paorima“, samo on zna. Očekujemo da otkrije ko ga tako „prevario“.
Pošto se Uprava neminovno mora seliti, gradonačelnik Šapca je premijeru i resornom ministarstvu uputio pismo i tražio da se Uprava vrati u Šabac, u „svoju“ pripremljenu i opremljenu zgradu. Da se spase što se spasiti može. Da dalje ne propadaju spremne „evropske“ pare. Umesto onih kojima je pismo upućeno (premijeru i ministru poljoprivrede), „kojekuda“ je odgovorila ministarka za evropske integracije, i to da će nam iznos od 175 miliona od 2015. do 2020. godine biti dostupan, jer vlada mnogo „radi“ da se akreditujemo u prvoj polovini 2017. godine. Navela je ona da razlozi izmeštanja Uprave iz Šapca nisu politički, već zato što zgrada u Šapcu može da primi do 100 zaposlenih, za akreditaciju je potrebno 125, za zaposlene na obradi nacionalnih subvencija za agrar još 75, ili ukupno 200. U kasnijoj fazi, do ulaska u EU Uprava mora da broji više od 1.200 ljudi, pa gde da Šabac nađe tolike informatičke stručnjake, građevinske inženjere, arhitekte, pravnike i ekonomiste.
Druga strana, predvođena gradonačelnikom Šapca i „strukom“, tvrdi da su ministarkini stavovi „nepodnošljiva lakoća izgovaranja neistina“. Ponavljaju da je zgrada u Šapcu dovoljna i spremna za akreditaciju, i da je ona „poslednja šansa“ da ne propadnu sve IPARD pare. Pitaju i da li će seljaci lakše doći do periferije Šapca, ili do Bulevara Kralja Aleksandra u centru Beograda. Posebno ističu da je cifra od preko hiljadu zaposlenih predviđena za centralu i 15 filijala, kada se proces akreditacije završi i počnu pripreme za korišćenja zajedničkog agrarnog budžeta EU.
Elem, ko je u pravu, pokazaće vreme. Čeka se i „objava“ novog ministra poljoprivrede. Stručnjaci, sa kojima smo razgovarali, nemaju dilemu. Prvi korak je hitno vraćanje Uprave u Šabac. Pa postavljenje stručnog direktora i rukovodstva. LJude iz struke, a ne bilo koje partije. U protivnom, ništa od IPARDA. Makar u dogledno vreme. Kako su prethodne četiri godine IPARD pare „pojeli skakavci“, tako će i naredne četiri. Ako se nešto ne desi.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.