"Sve radimo u skladu s ugovorima" 1Foto: FreeImages / Bartek Ambrozik

U tekstu „Država selektivno bira koga kažnjava“, objavljenom u dnevnom listu Danas u petak, 26. januara 2018, tendenciozno je plasirana informacija da država selektivno kažnjava građevinske firme zbog kašnjenja u izvođenju radova na Koridoru 10 i Koridoru 11…

… navodi se u reagovanju Ministarstva građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture na Danasov tekst „Država selektivno bira koga kažnjava“. Ista teza, navodi se u reagovanju, kasnije je ponovljena i redakcijskom komentaru (Zakon ne važi za prijatelje), objavljenom u subotu, 27. januara 2018.

„U cilju tačnog i potpunog informisanja javnosti, najoštrije demantujemo ovakvu tvrdnju, koja je plasirana bez navođenja bilo kakvih argumenata osim paušalnog poređenja pojedinih projekata“, napominju iz kabineta Zorane Mihajlović.

Navodi se dalje da „sve što se radi na bilo kom infrastrukturnom projektu radi se isključivo u skladu sa ugovorom“, koji kao što definiše vrednost radova i rokove za izvođenje, isto tako predviđa i kazne za neispunjavanje ugovornih obaveza.

„Nosilac posla na velikim infrastrukturnim projektima je preduzeće koje je investitor na određenoj deonici i koje sklapa ugovor sa izvođačem. Sami ugovori za velike infrastrukturne projekte, kao što su deonice Koridora 10 i Koridora 11, rađeni su po međunarodnoj „FIDIC“ proceduri, koja precizno definiše postupak u kojem investitor iskazuje svoja potraživanja prema izvođaču u slučaju da dođe do kršenja ugovornih rokova“, napominju u ovom ministarstvu.

Pozicija Vlade i Ministarstva javnosti Srbije su dobro poznati, ističu u kabinetu Mihajlovićeve, jer su bezbroj puta ponovljeni – rokovi i ugovori su tu da se poštuju, a onima koji ih ne poštuju slede sankcije, takođe u skladu s ugovorom. Taj princip, napominju, dosledno se primenjuje kako kod novih projekata (primer su deonice iz „Projekta rehabilitacije“ na kojima su „Putevi Srbije“ naplatili penale, a pominju se i u „Danasovom“ tekstu), tako i kod starih, nasleđenih ugovora, gde se u skladu sa ugovorom i međunarodnim procedurama naplaćuju dokazana potraživanja, odnosno raskidaju ugovori.

„Primera radi, grčka kompanija Aktor postala je izvođač radova na Obilaznici Dimitrovgrad, upravo posle raskida ugovora (2015. godine) sa prethodnim izvođačem, kompanijom Trejs, zbog nepoštovanja rokova. Tom odlukom omogućeno je da se deonica duga 8,3 kilometra, posle osam godina od početka radova, u septembru prošle godine pusti u saobraćaj“, ističu u Ministarstvu. Oni dalje ističu da su rokovi za Vladu Srbije svetinja, jer se putevi grade novcem svih građana, a njihov završetak predstavlja uslov bržeg razvoja Srbije.

„Sa time nema kompromisa, niti će ga biti i nijedan izvođač neće biti pošteđen sankcija, koje će snositi na način koji je predviđen ugovorima i međunarodnim procedurama koje važe svuda u svetu“, navodi se u reagovanju Ministarstva građevinarstva.

List Danas je tokom jučerašnjeg dana zatražio precizne informacije u vezi s kašnjenjem radova na deonicama koje rade firme Aktor i Šandong, kao i informacije o ugovornim odredbama kojima se regulišu penali u slučaju kašnjenja, te podatke o naplaćenim penalima od ovih firmi u skladu sa tim odredbama. Odgovore očekujemo u toku dana.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari