Svetske akcije pobednički zatvorile 3Q 1Foto: FI/ Filippo Vicarelli

Proteklu sedmicu na svetskim tržištima obeležili su rast glavnih svetskih indeksa akcija, koji su poduprli očekivana poreska reforma u SAD i nastavak uzlaznog trenda cene sirove nafte koji je snažno podigao energetski sektor.

Centralna političko-ekonomska tema na američkom tržištu protekle nedelje bilo je inteziviranje pitanje poreske reforme u čijem centru bi trebalo da bude smanjenje korporativnih poreza i omogućavanje kompanijama da pod povoljnim uslovima vrate profite gomilane na međunarodnom tržištu. Prema procenama pojedinih analitičara, jedan procentni poen smanjenja poreza na profit donosi jedan dolar u dobiti po akciji za korpu kompanija S&P 500, što bi u slučaju usvajanja zakona do kraja godine donelo povećana očekivanja profita za narednu godinu od 11,5 procenata. Međutim, usvajanje ovog zakona je još daleko od izvesnog uprkos republikanskoj dominaciji u oba doma Kongresa.

Američka nafta tipa WTI dostigla je najviši nivo u poslednjih pet meseci, zabeleživši u trećem kvartalu skok od 12 procenata. Nekoliko faktora uticalo je na rast cene ovog najvažnijeg svetskog energenta: najava OPEC i Rusije da će nastaviti akciju ograničavanja proizvodnje, zaoštravanje kurdskog pitanja koje bi moglo da ograniči irački izvoz, te neočekivani pad američkih zaliha. Energetski sektor predvodio je američke akcije, a pridružio mu se i finansijski sektor nakon izjave čelnice Feda, koja ukazuje na ubrzano podizanje kamata. S druge strane, akcije koje tradicionalno nude dobre dividendne prinose, registrovale su pad u očekivanju investicionog okruženja koji će nositi povoljnije kamate na dolare (komunalne usluge, nekretnine, telekomunikacione akcije). Svi reperni američki indeksi zabeležili su rast vrednosti: Dau džons je porastao 0,3 odsto, S&P je dodao 0,7 procenata, dok je Nasdaq bio lider sa rastom do 1,1 odsto. Dolar je protekle sedmice stigao do šestonedeljnog maksimuma, dok su prinosi na desetogodišnje državne obveznice skočili na dvomesečni maksimum.

Evropske akcije takođe su okončale uspešnu trgovačku nedelju, u kojoj je ekonomsko poverenje u evrozoni dostiglo najviši nivo u poslednjih deset godina. Nemački DAX skočio je gotovo dva procenta u sedmici nakon održavanja izbora, premda postizborna kombinatorika govori da će se među parlamentarnim grupama još teže uspostaviti konsenzus oko važnih pitanja. Francuski CAC je porastao jedan odsto, slično kao FTSE premda četvrta runda pregovora oko Bregzita nagoveštava slabije ekonomske izglede za britansku privredu.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari