Prošlonedeljni nagoveštaji da američka inflacija neće tako lako popustiti uneli su nervozu među investitore pa je Volstrit drugu sedmicu zaredom zabeležio korekciju, istina blažeg intenziteta. Indeks S&P 500 oslabio je 0,3 odsto na 4.079 poena, dok od početka godine i dalje registruje rast od 6,2 odsto.
Američki indeks potrošačkih cena usporio je u januaru na 6,4 odsto na godišnjem nivou sa decembarskih 6,5 procenata, ali je bio iznad očekivanja od 6,2 odsto. Na mesečnom nivou inflacija je ubrzala na 0,5 sa decembarskih 0,1 odsto, što je takođe bilo lošije od očekivanja, premda analitičari ove slabije podatke delimično pripisuju i sezonskim faktorima poput toplog vremena.
Krajem sedmice objavljene veleprodajne cene dale su još pesimističniji ton i naznake da bi Fed mogao podići kamate i više nego što su trenutna očekivanja. Indeks proizvođačkih cena porastao je 0,7 odsto u odnosu na decembar, što je njegov najveći skok od juna, iznad konsenzusa tržišta od 0,4 odsto.
Na korporativnom frontu sezona objave kvartalnih rezultata se postepeno privodi kraju i trenutno se očekuje da bi kompanije iz korpe S&P 500 mogle zabeležiti pad profita u četvrtom kvartalu od skoro šest odsto. Među retkim pozitivnim iznenađenjima protekle sedmice bila je američka platforma za iznajmljivanje smeštaja, Airbnb, koja je objavila odlične rezultate u četvrtom tromesečju, ali i dobra poslovna očekivanja za tekući period.
Nakon što je iza sebe ostavila prvu profitabilnu godinu, uprava Airbnb-a u tekućem kvartalu očekuje rast broja noćenja od 20 procenata što je blizu stope iz proteklog tromesečja. Ova kompanija je nakon izbijanja pandemije postala jedan od najvećih dobitnika promena u poslovanju i generalnog životnog stila pa sve veći deo prihoda beleži od usluga u manjim mestima i ruralnim oblastima.
Akcije Airbnb-a koje su od početka godine skočile preko 40 procenata, nakon objave rezultata zabeležile su rast od dodatnih 13 odsto. Uprkos velikom skoku akcija Airbnb-a na 131,6 dolara, one se i dalje nalaze ispod nivoa njihovog berzanskog debija u decembru 2020. godine kada su se pojavile na tržištu posle sprovedene inicijalne ponude akcija.
DOBITNIK NEDELJE
Nemački proizvođač luksuznih automobila, Mercedes-Benz, porastao je prošle sedmice skoro četiri procenta nakon što je kompanija objavila odlične rezultate za 2022. godinu i najavila prvi otkup sopstvenih akcija u poslednjih 15 godina. Kompanija je prošle godine zabeležila rekordni operativni profit od 20,5 milijardi evra, dok uprava u tekućoj godini očekuje neznatni pad ovog pokazatelja usled brojnih makroekonomskih neizvesnosti. Akcije Mercedesa zaključile su nedelju na 74,6 evra i od početka oktobra beleže oporavak od 43 procenta.
GUBITNIK NEDELJE
Jedan od najvećih svetskih proizvođača čipova, Taiwan Semiconductor, zabeležio je pad protekle sedmice od 5,5 procenata nakon što je saopšteno da je Bafetov Berkshire Hathaway rasprodao poziciju u ovoj kompaniji svega mesec dana nakon njenog formiranja. Ovaj potez je naročito zabrinuo investitore s obzirom da je Bafet poznat po dugoročnom formiranju pozicija i retkim brzopoteznim ulaganjima poput ovoga. Taiwan Semiconductor je glavni snabdevač američkih kompanija kao što su Apple, Qualcomm i NVIDIA i gro prodaje ostvaruje na američkom tržištu.Autor je glavni broker Momenetum sekjuritiza
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.