Okončanje predsedničke izborne trke u Sjedinjenim Američkim Državama (SAD) donelo je neočekivano ubedljivu pobedu republikanskog kandidata, što je uz pomirljivo prihvatanje rezultata druge strane, donelo snažan rast akcija na Volstritu.
U najboljoj nedelji u poslednjih godinu dana indeks S&P 500 je skočio 4,7 odsto i prvi put u istoriji preskočio granicu od 6.000 poena. Indeks tehnoloških akcija, Nasdaq, napredovao je 5,7 odsto, takođe do nove rekordne vrednosti.
Pobeda Donalda Trampa na američkim izborima i osvajanje većine u Senatu od strane republikanaca potpirili su nadanja ulagača da će talas deregulacije i nižih poreza dovesti do zamaha rasta korporativnih profita. Naravno, bilo je i sektora koje su investitori namah napustili u očekivanju posledica politike nove administracije, ali je bilo mnogo više očekivanih dobitnika koji su pogurali tržište u danu izborne pobede skoro tri odsto.
Tako su akcije američkih banaka snažno porasle u očekivanju investitora da će pod Trampom kamate ostati na višem nivou duže vreme, te da će njegova administracija zauzeti blaži pristup u regulaciji ovog sektora.
Nisu tako često viđani dani kada su u jednoj trgovačkoj sesiji akcije najvećih američkih banaka skočile više od 10 odsto, dok su slične promene beležile i investicione banke, u očekivanju da bi sa novom administracijom moglo da se pokrene tržište merdžera i preuzimanja.
Tehnološke akcije takođe su zabeležile veliki rast vrednosti u očekivanju da će popustiti državni pritisak i zahtevi antimonopolskih tela za razbijanje pojedinih tehnoloških giganata.
Vanredno visok rast beležili su igrači poput Intela koji bi mogli biti korisnici Trampovih obećanja da će podsticati američku industriju, dok je apsolutni dobitnik bio proizvođač e-vozila, Tesla, nakon što je lider ove kompanije, Mask, bio glavni agitator Trampovog novog mandata i jedan od najvećih donatora.
S druge strane, Trampov očekivani protekcionizam i visoke carine koje će očito nametnuti trgovinskim partnerima pritisnuli su pojedine tržišne niše kao što su kineske akcije, sektor evropskih proizvođača automobila, te kompanije čiji uspeh u velikoj meri korelira sa razvojem globalne trgovine.
Takođe, na strani gubitnika bile su i kompanije koje se bave obnovljivom energijom, koje su pale usled straha da bi Tramp mogao da ukine poreske olakšice i subvencije koje je davala Bajdenova administracija.
Više nego dinamičnu berzansku sedmicu upotpunilo je zasedanje Feda, na kojem je očekivano usledilo novo smanjenje kamata, ovaj put intenzitetom od 25 baznih poena.
Kada su u pitanju očekivanja tržišta u pogledu daljih poteza Feda, na decembarskom zasedanju se očekuje još jedno smanjenje od 25 baznih poena, pre nego što usledi pauza na januarskom sastanku.
Čelnici Feda nevoljno komentarišu politička dešavanja, ali nije tajna da je aktuelni prvi čovek ove centralne banke, Pauel, trpeo žestoke kritike od strane Trampa u njegovom prvom mandatu.
Pauel je komentarišući aktuelnu promenu u Beloj kući izjavio da “kratkoročno posmatrano, izbori nemaju uticaj na donošenje monetarnih odluka“, kao i da neće odstupiti sa položaja ako novoizabrani predsednik zatraži njegovu ostavku.
Dobitnik nedelje
Akcije američkog proizvođača e-vozila, Tesla (TSLA), skočile su protekle sedmice 29 procenata, nakon što je pobeda Trampa utrla put Masku za formalni i neformalni uticaj na politiku nove američke administracije. Osim što se očekuje da će Trampova politika opteretiti globalnu konkurenciju u vidu kineskih i evropskih proizvođača, očekuje se da će nova administracija biti dosta liberalnija u pogledu regulative za ključne aspekte razvoja Tesle kao što su robo-taksiji ili puna autonomna vožnja. Akcije Tesle nedelju su zaključile na 321,2 dolara gde su se poslednji put nalazile u proleće 2022. godine.
Gubitnik nedelje
Akcije nemačkog proizvođača automobila, BMW (BMW), izgubile su prošle sedmice na vrednosti skoro osam procenata nakon što je kompanija objavila pad neto profita u trećem tromesečju od 84 odsto, pre svega pod uticajem pogoršanja situacije na kineskom tržištu. Osim kvartalnih rezultata, akcije kompanije su se našle pod pritiskom i u očekivanju primene američkih carina na evropske proizvođače koje bi mogle značajno da utiču na profitabilnost. Istina, BMW ima velike proizvodne kapacitete na tržištu SAD, što ipak nije bilo dovoljno da ova kompanija prošle sedmice izbegne najniže vrednovanje u poslednje četiri godine.
Autor je glavni broker Momentum sekjuritiz
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.