„Politike koje daju rezultate ne menjamo“, poručila je guvernerka Narodne banke Srbije Jorgovanka Tabaković obraćajući se prisutnima prvom plenarnom izlaganju ovogdišnjeg Kopaonik biznis foruma, koji se opet nakon jednogodišnje pauze vratio na Kopaonik.
Uz napomenu da Narodna banka Srbije pomaže Vladi i Ministarstvu finansija, tabaković je branila politiku NBS da drži stabilan kurs dinara prema evru. Prema njenim rečima, konkurentnost domaće privrede na dugi rok podižu povoljni uslovi poslovanja, a ne cenovni faktori.
„Ako i pomaže slabljenje dinara, to je samo u kratkom roku. U dužem roku slabljenje dinara dovodi do rasta inflacije, rasta rata kredita građana i privrede i pogoršanja svih ključnih pokazatelja u zemlji“, istakla je ona podsećajući na epizode od 2000. do 2012. godine kada slabljenje dinara „nije pomoglo privredi, ali su uticali na inflaciju i ekonomsku aktivnost“.
Takođe, u prilog tvrdnji da na konkurentnost privrede presudno utiču uslovi poslovanja i stabilnost, ona je istakla da je od 2012. do 2021. godine izvoz povećan sa 11,5 na 28,6 milijardi evra.
„Dugoročno izvoz se stimuliše kroz stabilnost, izgradnju proizvodnih kapaciteta i uključivanje u globalne proizvodne lance, ocenila je ona.
Ona je poslala i nešto nalik upozorenju.
„Kada rat počne prva žrtva je istina. Treba da ne dozvolimo da kada izborne aktivnosti počnu prva žrtva bude istina. Postoje preskupe laži i tu uvek spada neosnovano širenje panike i straha. Ne treba da dozvoilimo da se neosnovano širenje panike nastavi i prođe nekažnjeno. Odgovorni treba da budu prozvani. Niko nema prava da političke poena prikuplja šrenjem lažnih vesti“, upozorila je Tabaković ne precizirajući na koga misli.
Projekcija Narodne banke je da će od drugog tromesečja inflacija krenuti opadajućom putanjom i da će se do kraja godine vratiti u okvire cilja.
Ona je ocenila da je inflacija od 2008. do 2012. godina bila znatno volatilnija i viša nego u okruženju i da je glavni razlog tome bio efekat deprecijacije dinara.
„Od 2010. do 2012. godine dve trećine inflacije bila je posledica deprecijacije dinara prema evru, a jedna trećina međunarodno okruženje. Od 2014. godine imamo stabilizaciju kursa i prosečnu inflaciju od 2,2 odsto“, istakla je Tabaković.
Ona je ukazala i na produžene probleme u globalnim lancima snabdevanja i dodatnim pritiscima na cene.
„U oktobru 2021. NBS je započela sa smanjenjem ekspanzivnosti monetarne politike i bez promene osnovnih kamatnih stopa smo promenili kamatne uslove. Od oktobra smo repo stopu povećali za 75 baznih poena, prestalismo da obezbeđujemo dinarsku likvidnost. Povećali smo obim i procenat povlačenja viškova dinarske likvidnosti na nedlejnom nivou sa 30 na 80 odsto“, rekla je Tabaković.
Ona je nabrojala mere države za sprečavanje prelivanja cena na stanovništvo.
„Predsednik republike je obezbedio da Srbija plaća jednu od najnižih cena gasa.
Ograničene su cene namirnica i država je intervenisala iz robnih rezervi. Država je odustala od redovnog povećanja akcija na derivate i privremeno su ograničene cene naftnih derivata i gasa“, poručila je Tabaković.
Ona je poručila da je Dina kartica jeftinija od svih i „voli se kao svoja otadžbina“.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.