Usvajanje novih kvota za solarne i vetroelektrane u Srbiji, koje su niže od maksimalnih ponuđenih cena na prošlogodišnjim aukcijama, pokazuje spremnost države da stimuliše tržište zelene energije i na taj način stvara ambijent za zdravu konkurentnost među potencijalnim ponuđačima, kaže stručnjak za energetiku Nebojša Lapčević.
Iako je odluka Vlade Srbije da smanji aukcijske cene za solarne i vetroelektrane izazvala oštre reakcije Udruženja obnovljivih izvora energije, jer je novi predlog cena značajno manji od maksimalno ponuđenih na prošlogodišnjim aukcijama – 105 evra po megavat-satu za vetar i 90 evra za solar, Lapčević za portal Energija Balkana kaže da je to, zapravo, rezultat spremnosti države da pažljivo stimuliše tržište zelene energije.
Prema saopštenju Udruženja Obnovljivi izvori energije (OIE) Srbija, u odluci koju je usvojila Vlada Srbije utvrđeno je i da maksimalna aukcijska cena za vetroelektrane na drugim aukcijama za tržišne premije, čije se raspisivanje očekuje uskoro, iznosi 79 evra po megavat satu (MWh), dok je za solarne elektrane 72 evra/MWh.
Na prošlogodišnjim aukcijama najniža prihvaćena cena bila je 64,48 evra po MWh za vetroelektrane, a najviša je ostvarena za solarne elektrane – 89,8 evra po MWh.
Lapčević kaže da je, zbog kompleksnosti cele problematike, jako teško definisati konkretne uzroke predloženih kvota.
Govoreći o tome da li i na koji način takva odluka Vlade utiče na proizvođače zelene struje i može li to dovesti i do smanjenja novih investicija u OIE, Lapčević je rekao da, teorijski, sve uspešne OIE investicije – uključujući energiju sunca i vetra zahtevaju finansijsku stabilnost i potencijalnu predvidljivost.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.