Udruženje tekstilnih radnika Novog Pazara do petka obustavlja radikalizaciju štrajka. Ovo je rezltat razgovora predsednika i zamenika predsednika SNS, Tomislava Nikolića i Aleksandra Vučića sa Zoranom Bulatovićem, predsednikom Udruženja tekstilaca.
– Na nama je da do petka dobijemo konačno odgovor od Vlade Srbije, ima li spasa za ove ljude ili nema. Ubeđen sam da će ovaj naš vapaj, a potrudiću se da i preko skupštinske govornice cela Srbija sazna šta se dešava u Novom Pazaru, uroditi plodom. Mi smo spremni da Vladi pomognemo da u budžetu pronađe sredstva da počne da isplaćuje ono što ljudima duguje. Ako se Vlada ipak ogluši o to, mi iz SNS spremni smo da sličnu vrstu štrajka organizujemo ili u stranci u Beogradu ili u Domu skupštine i da to bude talas koji će da zahvati Srbiju. Ili ćemo imati dobru vlast ili nećemo imati ništa – izjavio je Nikolić.
Lider SNS ocenio je da „Bulatović povremeno ima fizičke slabosti, a mentalno je potpuno svestan svega“. Inače, ni zvaničnici SNS nisu mogli da vide sve učesnike štrajka. Razgovor je obavljen na prostoru između ulaznih vrata i paravana napravljenih od tepiha. To prethodnih dana nije pošlo za rukom ni ministru za rad i socijalnu politiku Rasimu Ljajiću i zameniku ombudsmana Goranu Bašiću. Ministar Ljajić je uspeo da ubedi štrajkače da prekinu sa radiklanim izražavanjem protesta i obećao da će organizovati razgovor sa predstavnicima nadležnih ministarstva i državnih institucija. – Iz praktičnih razloga sastanak bi trebalo organizovati u Beogradu, a ovde ima posla za ministarstva pravde, finansija i ekonomije i regionalnog razvoja, ali i za Agenciju za privatizaciju i Poresku upravu. Najvažnije je da uđemo u proces pregovaranja, ma koliko oni bili teški i iscrpljujući. Najtragičnija stvar je da je jedan čovek izgubio prst i posledice ove situacije mogu da budu još veće, ukoliko se nešto ne preduzme – rekao je Ljajić.
Treba takođe podsetiti da je i Skupština grada Novog Pazara na jučerašnjem zasedanju podržala zahteve radnika. Štrajkači traže da im se isplate zarade od 1993. godine do prestanka radnog odnosa po socijalnom programu, zatim da Ministarstvo ekonomije i regionalnog razvoja konvertuje dugove Tekstilnog kombinata Raška i da se poveže i dokupi radni staž radnicima kojima je potrebno do pet godina za odlazak u penziju. Štrajk je počeo prošlog četvrtka. Broj štrajkača i dalje je ne poznat i operiše se brojkom od dvadesetak. TK Raška je bio industrijski gigant u ovom kraju i najveći izvoznik na inostrano tržište. Prema nekim podacima godišnji izvoz bio je ravan mesečnom izvozu cele Srbije. Svoja potraživanja pred sudovima traži 1.300 radnika i prema nekim procenama taj dug se kreće oko devet miliona evra.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.