U Zastava kovačnici kojoj je iz stečaja proglašen bankrot, u toku je nova procena vrednosti fabrike i to kao pravnog lica, odnosno preduzeća u celini, a ne u delovima, kako se to gotovo uobičajeno čini u takvim slučajevima.
Pored imovine stečajnog dužnika, procenjuje se i oko 10.000 kvadratnih metara proizvodno-poslovnog prostora fabrike, koji je pod hipotekom Poreske uprave Srbije.
Procena vrednosti imovine Kovačnice poverena je revizorskoj kući “Vinčić” iz Beograda koju je, na osnovu odobrenja kragujevačkog Privrednog suda, izabrao stečajni upravnik Zastavine fabrike otkovaka Predrag Janković, pošto odbor poverilaca to nije učinio u predviđenom roku – do 15. decembra. Nadležni u Kovačnici očekuju da će nova procena vrednosti preduzeća biti okončana do februara, kako bi fabrika potencijalnim kupcima ponovo bila ponuđena u martu.
Inače, imovina ove fabrike proletos je već bila procenjena na oko 5,6 miliona evra, nakon čega je za 25. jun bio zakazan tender za njenu prodaju. Tendersku dokumentaciju Kovačnice prethodno su, u predviđenom roku, otkupile tri kompanije: jedna iz Srbije, druga iz Češke i treća iz Bosne i Hercegovine. Početna prodajna cena iznosila je 50 odsto te vrednosti… Uoči samog tendera, međutim, oglasila se Poreska uprava Srbije kao najveći poverilac i zatražila novu procenu vrednosti fabrike.
Nadležni u Poreskoj upravi navodno su bili nezadovoljni procenjenom vrednošću onog dela imovine Kovačnice nad kojom imaju hipoteku. Špekuliše se, međutim, da je pravi razlog za taj potez bio da se spreči prodaja fabrike od strateškog značaja za domaću privredu, pre svega za vojnu industriju, nekoj inostranoj kompaniji. Tim pre što je, kako se naknadno saznalo, za kupovinu Zastavine fabrike otkovaka u junu bila zainteresovana i državna kompanija za izvoz (u poslednje vreme i proizvodnju) naoružanja i vojne opreme, Jugoimport SDPR, koja tada nije imala dovoljno para za nadmetanje na tenderu.
Kako bilo, novi tender za prodaju Kovačnice biće organizovan najdalje za tri meseca, te će svi zainteresovani, među njima i Jugoimport SDPR, imati novu šansu da relativno jeftino kupe najznačajniju fabriku otkovaka, koja i dalje, uprkos činjenici da je u bankrotu od februara ove godine, nastavlja da snabdeva domaće i inostrane kompanije. Kovačnica je, naime, ove godine proizvela i Zastavi oružju, te automobilskim kompanijama u Nemačkoj, Austriji, Sloveniji, Mađarskoj i Rumuniji isporučila 1.700 tona otkovaka, što jeste tek 15-ak odsto od potencijala fabrike, ali je proizvodnja, u kojoj je angažovano oko 160 radnika, organizovana u kontinuitetu, bez dana zastoja.
Podsetimo da je stečajni postupak u Kovačnici, zbog neprekidne blokade fabričkog računa duže od 90 dana, proglašen 30. septembra 2015. godine, a da je već 15-ak dana docnije nastavljena proizvodnja koju nije obustavio ni bankrot preduzeća.
Profit u Bugarskoj, dugovi u KragujevcuPropadanje Zastava kovačnice počelo je nakon privatizacije preduzeća koje je, 2005. kupio bugarski biznismen Valentin Zaharijev. Fabrički sindikat, radnici i drugi manjinski akcionari godinama su upozoravali javnost i nadležne državne organe da Zaharijev uništava Kovačnicu iznošenjem profita u Bugarsku i ostavljanjem dugova preduzeća u Kragujevcu. Država nije reagovala, iako ima indicija da je Zaharijev, pored Kovačnice, uništio još nekoliko srpskih fabrike. Valentina Zaharijeva od skora ponovo viđaju u Kragujevcu i Kovačnici.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.