Toplana kreditira korisnike grejanja 1

Gradska skupština Šapca odobrila je nedavno da se šabačka „Toplana“ zaduži za 130 miliona dinara. Na ovaj način izbegli bi se penali koji bi morali da se plaćaju „Srbijagasu“ za svoj osnovni energent.

Račun za gas dolazi na naplatu 15 dana po isporuci, što nikako ne može da se naplati od građana, jer toliko vremena je potrebno samo da se uruče računi. Praktično „Toplana“ kreditira korisnike, omogućavajući im plaćanje mesec za mesec.

Učinjen je i korak više za potrošače, s mogućnošću da se januarski račun plati na dve rate – u februaru dve trećine njegovog iznosa, u martu ostatak, sa redovnim računima za grejanje. Direktor šabačke toplane Aleksandar Prodanović kaže da je ova zima bila najveći izazov od 1985. godine kada je osnovano ovo preduzeće.

– Prosečna temperatura u januaru ove godine bila je niža za osam stepeni nego u januaru 2016. Utrošak energije bio je znatno veći i zato smo doneli odluku da račune za januar podelimo na dva dela. Međutim, mi moramo sada da izmirimo svoje obaveze prema Srbijagasu, tako da na ovaj način kreditiramo građane za taj iznos. To će u ovom trenutku pasti na račun Toplane, ali nama je potrošač na prvom mestu, objasnio je direktor JKP „Toplana Šabac“ .

Inače, Toplana greje 7.500 stanova ukupne površine oko 375.000 kvadrata, i oko 500 pravnih subjekata na oko stotinu hiljada kvadrata. Cene grejanje su među najnižima u Srbiji, a to je postignuto dobrim održavanjem i ulaganjima u sistem. Ukupna instalisana snaga je oko 60 megavata. S druge strane, grad je mnogo učinio na energetskoj efikasnosti, tako da je termoizolovano više od hiljadu stanova i pedesetak privatnih objekata. Na taj način ušteđena je jedna toplana, jer se u izolovanim objektima koristi 30 do 40 odsto manje toplotne energije, a leti uglavnom nisu potrebni klima-uređaji. U planu je i da se izgradi toplana na biomasu snage 20 megavata. Cilj je da se što manje koristi gas koji je vezan za cenu evra i dolara, a uz to postoji i monopolski položaj „Srbijagasa“. Sa toplanom na ovaj izvor grejanje će biti jeftinije, a uz to će zaraditi i zemljoradnici. U ovom projektu učestvovaće i Evropska banka za obnovu i razvoj kao i nemačka agencija GIZ.

Čistiji vazduh, znatne uštede

U svemu ovome znatno je povoljnija i ekološka situacija, jer je ne tako davno Šabac bio u vrhu liste po aerozagađenju. Znatno je smanjen broj domaćinstava koji koriste ugalj i drva za loženje, jer je postavljena mreža gasovoda u dužini od 200 kilometara. Na nju je priključeno više od 2.500 korisnika, a preuređene su i kotlane na mazut. Tako šabačka bolnica sa 30.000 kvadrata više ne koristi ovaj energent kao i jedna kotlarnica od 2,2 megavata koja je zagrevala čitavo stambeno naselje. Hotel „Sloboda“ sa deset hiljada kvadrata umesto mazuta koristi toplotnu vodenu pumpu, koja štedi struju do četiri puta.

Šabac Danas: Ovaj projekat se realizuje uz pomoć sredstava iz budžeta opštine Šabac

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari