Iako je krajem februara ministar poljoprivrede Branislav Nedimović najavio da će od juna biti ukinuta obavezna vakcinacija svinja protiv klasične kuge, to se još nije desilo.
Sudeći prema onome što je Danasu rečeno u Upravi za veterinu, neće se još ni desiti jer se odluka o prekidu vakcinacije „donosi oprezno i zahteva visok nivo svesti i punu saradnju između odgajivača svinja i veterinarske službe“.
O ukidanju obavezne vakcinacije protiv svinjske kuge priča se godinama, oni koji uzgajaju svinje to s nestrpljenjem iščekuju jer bez toga nema ni izvoza živog svinjskog mesa za zemlje Evropske unije. Za sada to ne može, te ne čude podaci da smo, na primer, pre dve godine izvezli 12.000 tona svinjetine, vredne 27,7 miliona dolara, a uvezli gotovo duplo više. I dok svinjsko meso najviše uvozimo iz Španije, Mađarske i Nemačke, zbog vakcinacije na listi uvoznika iz Srbije nema nijedne zemlje članice EU, dok prednjače Rusija, Makedonija i Crna Gora.
Trenutno, kako su Danasu potvrdili u Upravi za veterinu, u toku je sprovođenje intenzivne vakcinacije i obeležavanje svinja na celoj teritoriji zemlje, u svim naseljenim mestima i na svim gazdinstvima, kao i pojačan zdravstveni nadzor i dijagnostička ispitivanja u cilju sprečavanja pojave, širenja i suzbijanja kuge. To su samo neki od koraka, tvrde u ovoj upravi, koje treba preduzeti, a deo se odnosi i na podizanje nivoa biosigurnosnih mera i primenu dobre poljoprivredne prakse na farmama svinja, kao i striktnu kontrolu kretanja svinja i primenu zakona.
U Ministarstvu poljoprivrede napominju da je klasična kuga svinja virusna zarazna bolest i da se preventivnom vakcinacijom sprečava širenje bolesti, ublažavaju se simptomi i smanjuje izlučivanje virusa iz organizma životinje, čime se bolest stavlja pod kontrolu. Međutim, potvrđuju da žarišta svinjske kuge u Srbiji nije bilo gotovo punih sedam godina, od novembra 2010.
Na naše pitanje kada će biti ukinuta vakcinacija i kada ćemo moći da izvozimo svinjsko meso u EU u Upravi za veterinu su nam odgovorili kako je „krajnji cilj potpuno odsustvo bolesti sa sticanjem statusa slobodnog od klasične kuge svinja bez vakcinacije, koji se potvrđuje odsustvom bolesti u periodu od 12 meseci od prestanka vakcinacije i dokazivanjem potpunog odsustva bolesti u narednih godinu dana“.
„Nakon ovog perioda bi se stekli uslovi za izvoz svinja i svinjskog mesa u EU, pod uslovom da u međuvremenu nije registrovan nijedan novi slučaj bolesti“, ističu u Upravi za veterinu.
Prema EU standardima vakcinacija svinja protiv kuge nije dozvoljena, a zemlje članice ne dozvoljavaju uvoz svinja i svežeg mesa iz zemalja koje primenjuju vakcinaciju. Sve i da se sutra ukine vakcinacija u Srbiji, ne bismo mogli da izvozimo još nekoliko godina.
Direktor stočarstva u Delta agraru Zoran Uzelac kaže za Danas da će dve godine po prekidanju vakcinacije Srbiji biti omogućeno da svinjsko meso izvozi u EU. Od toga ćemo, tvrdi, imati korist ne toliko zbog direktnog izvoza, koliko zbog nesmetanog transporta.
– Ono što je sigurno jeste da svinjsko meso iz Srbije neće biti predmet trgovine sa evropskim zemljama, jer ga one imaju dovoljno, ali će ovo omogućiti nesmetani transport našeg mesa preko zemalja EU, čime se otvaraju znatno veća tržišta – ističe Uzelac. Samo Delta agrar trenutno, kako kaže naš sagovornik, proizvodi i spreman je da tržištu ponudi preko 170.000 komada tovljenika i prasadi godišnje.
Uzelac napominje kako oni postižu proizvodne rezultate ravne svetskim, te da je produktivnost njihovih farmi na nivou pet najboljih farmi u Danskoj, odnosno na svetu.
Međutim, napominje da stočarstvo iziskuje velika ulaganja, kako u objekte tako i u opremu i genetiku. Na pitanje kako bi država mogla da pomogne više u razvoj ovog sektora Uzelac kaže da se ulaganje u stočarstvo planira godinama unapred.
– Pored stabilne agrarne politike, namenske subvencije investicijama su uvek najbolja mera za razvoj stočarstva. Ovakvim subvencijama se direktno utiče na razvoj stočarstva. Takođe, izuzetno je bitno i praćenje tržišnih kretanja u Evropi i regionu gde sistem subvencionisanja igra značajnu ulogu u očuvanju i razvoju domaće poljoprivrede – napominje Zoran Uzelac.
Ukupan izvoz živih svinja u svetu je tokom 2015. bio nekih 3,5 milijardi evra, a najveći izvoznici u 2015. bili su Holandija sa 832 miliona, Danska sa 710 i Kina sa 435 miliona evra. Srbija prosečno proizvede 45 kilograma svinjskog mesa, a pojede 17 kilograma (što je dva i po puta manje nego u EU) po stanovniku godišnje.
Ministarstvo: EU do sada finansirala vakcinacijuZa vakcinaciju tri miliona svinja, koliko je procenjeno da čini brojno stanje u Srbiji, u prethodnim godinama su izdvajana sredstva koja su u poslednje dve godine obezbeđena iz donacije EU, kažu za Danas u Upravi za veterinu Ministarstva poljoprivrede. Srbija će u budžetu, kako ističu, nadalje predvideti dodatna sredstva za vakcinaciju i nabavku vakcine do prestanka sprovođenja zaštitne vakcinacije, kao i sredstva za nadoknadu štete u slučaju pojave bolesti.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.