Srbija se suočava sa propadanjem demokratije, a njena autokratska vlada koristi posebne zakone da ograniči transparentnost u velikim projektima, navodi se u godišnjem izveštaju međunarodne organizacije Transparensi internešnal o Indeksu percepcije korupcije (CPI).
Srbija je dobila ocenu CPI 36 na skali od nula – izuzetno korumpirana zemlja, do 100 – zemlja bez korupcije, prenosi Glas Amerike.
Zbog ranjivosti na politički pritisak, pravosudni sistemi u Bosni i Hercegovini i Srbiji u velikoj meri nisu u mogućnosti da krivično gone i sankcionišu javne funkcionere koji zloupotrebljavaju svoj položaj.
Slabi zakoni, institucije za nadzor i kanali za izveštavanje takođe su doprineli stalnom padu CPI u ove dve zemlje, navodi Transparensi u odeljku posvećenom situaciji u Istočnoj Evropi i Centralnoj Aziji u kom se Srbija po CPI nalazi na sredini liste.
Nedavno donetim zakonom predviđeno je najmanje milijardu evra javnih sredstava, namenjenih za „Expo 2027“, što stvara rizik od naduvanih ugovornih cena i nekvalitetnih građevinskih radova, piše u izveštaju.
Transparensi dalje podseća da tužilaštvo u Srbiji takođe nije reagovalo na javno predstavljene dokaze o tome da je „izborna prevara išla u korist aktuelnoj (vladajućoj) Srpskoj naprednoj stranci i njenim saveznicima u decembru 2023. godini“, dodaje VOA.
Ova politički zarobljena pravosudna institucija ne uspeva da zaštiti javni interes u ključnom trenutku, smanjujući sposobnost zemlje da zaustavi korupciju, zaključuje Transparensi.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.