Novoizabrani američki predsednik Donald Tramp saopštio je u ponedeljak da će po stupanju na funkciju uvesti uvozne takse za proizvode iz Kine, Meksika i Kanade – tri najveća trgovinska partnera SAD – što povećava izglede za trgovinske ratove i veće cene za američke potrošače.
Zvaničnici iz tih zemalja upozorili su danas da bi to nanelo svima šetu, pogoršalo inflaciju i negativno uticalo na tržište rada, prenosi Glas Amerike.
Tramp je koristio niz postova na svom „Truth Social“ nalogu da objavi da će prvog dana na funkciji „potpisati sva potrebna dokumenta za naplatu Meksiku i Kanadi 25 odsto na sve proizvode koji dolaze u Sjedinjene Države“.
Rekao je da će takse ostati na snazi sve dok se ne zaustavi „invazija drogom, posebno fentanilm, i svih ilegalnih stranaca na našu zemlju“.
Tramp je rekao da Meksiko i Kanada imaju sposobnost da „lako reše ovaj dugo tinjajući problem“, a požalio se na, kako je rekao, ulogu Kine u „ogromnim količinama droge, posebno fentanila, koje se šalju u Sjedinjene Države“.
„Dok ne prestanu, mi ćemo Kini, pored svih postojećih taksi, naplaćivati dodatnih 10 odsto na sve njihove proizvode koji dolaze u Sjedinjene Američke Države“, napisao je Tramp.
Kina je odgovorila da „niko neće pobediti“ u trgovinskom ili tarifnom ratu.
„Kina veruje da je kinesko-američka ekonomska i trgovinska saradnja po svojoj prirodi obostrano korisna“, rekao je portparol kineske ambasade u Sjedinjenim Državama Liju Penđu.
Predsednica Meksika Klaudija Šajnbaum danas je sugerisala da bi ta zemlja mogla da uzvrati uvođenjem svojih taksi. Poručila je da je spremna na razgovore o tom pitanju, dodavši da je droga američki problem.
Naglasila je da je Meksiko uradio mnogo da smanji priliv migranata i dodala da „migrantski karavani više ne dolaze do granice“, ali meksički napori da se suzbije trgovina drogom, kao što je fentanil, koji proizvode meksički karteli od hemikalija uvezenih iz Kine, oslabili su prošle godine.
Zamenik guvernera kanadske Centralne banke rekao je da je jasno da bi Trampov potez ima posledice sa obe strane granice.
„Ono što se događa u SAD ima veliki uticaj na nas i nešto poput kasi jasno bi uticalo na obe ekonomije“, rekao je Ris Mendes, prenosi Rojters.
Sjedinjene Države, Meksiko i Kanada potpisali su novi trgovinski sporazum tokom Trampovog prethodnog mandata, koji će biti na reviziji 2026, i on dozvoljava izuzeća ograničenja kada je u pitanju nacionalna bezbednost.
Tramp i kanadski premijer Džastin Trudo razgovarali su o trgovini i bezbednosti granica nakon što je Tramp objavio svoje planove u ponedeljak, rekao je kanadski izvor upoznat sa situacijom.
Novi američki lider na dužnost stupa za nešto manje od dva meseca, što ostalja prostor za pregovore i potencijalne promene planova njegove administracije.
Trampov kandidat ministra finansija Skot Besent napisao je u tekstu za Foks njuz prošle nedelje da takse mogu biti „korisno sredstvo za postizanje spoljnopolitičkih ciljeva predsednika“, uključujući postizanje toga da druge vlade povećaju potrošnju na odbranu ili preduzmu mere u vezi sa trgovinom drogom.
Tramp je koristio takse kao deo ekonomske agende tokom njegove prethodne administracije, sa posebnim fokusom na robu iz Kine, a kineska vlada je odgovorila uvođenjem svojih taksi na robu proizvedenu u SAD.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.