Srbija je još jedan Međunarodni dan borbe protiv korupcije dočekala kao zemlja u kojoj tužilaštvo ne ispituje sve sumnje na korupciju, u kojoj se milijarde evra troše bez primene antikorupcijskih mehanizama i u kojoj ne funkcionišu sistemi odgovornosti i transparentnosti, navodi se u saopštenju Transparentnost Srbija (TS).
Međunarodni dan borbe protiv korupcije obeležava se 9. decembra, na dan kada je ratifikovana Konvencija UN protiv korupcije.
Tim povodom, organizacija za borbu protiv korupcije Transparentnost Srbija izdala je izveštaj o stanju korupcije u našoj zemlji.
Kao jedan od najbitnijih antikorupcijskih parametara, koji u Srbiji ne funkcioniše, oni navode to da Parlament ne kontroliše Vladu.
„Skupština ne samo da ne koristi nadzorne mehanizme i služi kao automat za izglasavanje vladinih predloga, već su i Vlada i Skupština u potpunosti potčinjeni predsedniku Republike, mimo zakonskih i ustavnih nadležnosti“, obrazlažu iz TS.
Pored toga, oni kao sledeći problem navode to što Javno tužilaštvo ne ispituje sve argumentovane sumnje na korupciju.
„Argumentovane i često dokumentima potkrepljene sumnje na korupciju, koje u javnost iznose istraživački novinari, organizacije civilnog društva ili Savet za borbu protiv korupcije, ostaju neistražene“, ukazuju u saopštenju.
Pored toga, iz TS naglašavaju to da državnim preduzećima i državnom upravom ne upravljaju profesionalci, izabrani na konkursima.
„Konkursi su postali izuzetak, svakodnevno se imenuju lako smenjivi vršioci dužnosti u javnim preduzećima, ustanovama, ministarstvima i drugim institucijama, neretko kadrovi koji ne poseduju odgovarajuću stručnost i ne ispunjavaju zakonske uslove“, upozoravaju oni.
Iz TS skreću pažnju i na to da Vlada ne daje sve informacije od javnog značaja.
„Visok nivo netransparentnosti se brižljivo održava, zbog navodne tajnosti odbijaju se zahtevi za obelodanjivanje ugovora i drugih dokumenata“, dodaje se.
Ova organizacija upozorava i to da se izvođači najvrednijih radova ne biraju kroz nadmetanja, odnosno tendere.
„Posebnim zakonima i preko međunarodnih ugovora zaobilaze se antikorupcijski mehanizmi i obesmišljava Zakon o javnim nabavkama“, upozoravaju iz TS.
S druge strane, dodaje se da su građani prepoznali korupciju kao jedan od najvećih problema u društvu.
Takođe, međunarodne organizacije su Srbiji dale brojne preporuke kako da suzbije korupciju, koje još nisu ispunjene, stoji u saopštenju.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.