Koliko studentski protesti utiču na pad turističkih poseta? 1Foto: FoNet/Zoran Mrđa

Određen broj turističkih rezervacija za smeštaje u Srbiji otkazan je u februaru. To stvara strah kod pojedinih hotelijera da bi, ukoliko se studentski protesti nastave i narednih meseci, to moglo da dovede do većeg uticaja na turizam.

Brojni državni zvaničnici već su u prethodnim mesecima, od početka studentskih blokada i protesta, tvrdili kako to utiče na ekonomiju zemlje.

Predsednik Srbije Aleksadnar Vučić nedavno je rekao da to „razara“ srpsku ekonomiju i da će se to potencijalno odraziti i na plate i penzije.

Iako za takve tvrdnje nije bilo dokaza, prema podacima poslovnog udruženja hotelsko ugostiteljske privrede Srbije HORES, čini se da protesti jesu ostvarili uticaj na turizam.

Direktor ovog udruženja Georgi Genov za Danas objašnjava da je u februaru došlo do smanjenja broja rezervacija, posebno u Beogradu.

„Dobili smo podatke od hotela i trenutno radimo analizu informacija, ali oko 20 odsto ima otkazanih rezervacija, ali ne u svim hotelima već u pojedinim, zavisno od lokacije“, pojašnjava on.

Ova otkazivanja bila su u februaru, navodi, a najviše iz Slovenije i Hrvatske.

Pre toga, u decembru i januaru podaci su bili regularni, potvrđuje Genov.

Direktor agencije „Savetnik u turizmu“ Branko Krasojević za Danas kaže da on u ovim okolnostima vidi i pozitivne i negativne strane.

„Pozitivno je to što se šalje jedna miroljubiva slika u svet i neki novi entuzijazam, aktivnost mladih i slično. Ali opet se politika umešala u sve. Neki to gledaju na ovaj, neki na onaj način, a najmanje je neutralnih“, smatra on.

Krasojević ukazuje da je istina da jedan broj zemalja, naročito u okruženju koje je upoznatije sa prilikima kod nas, trenutno ne preporučuje posete Srbiji.

„To nikako nisu zabrane, već preporuke da se ne posećuje Srbija, jer postoje određeni rizici da nešto eskalira“, pojašnjava naš sagovornik.

Ipak, on smatra da je veliki broj turista otporan na tako nešto i da ovo ne predstavlja takvu pretnju, kao što imamo u raznim zemljama širom sveta.

„Ova situacija bi mogla i da privuče ljude koji do sada nisu razmišljali o Srbiji, jer se našla u fokusu pažnje mnogih zemalja. Jako je važna sada ta lična percepcija, ko kako šta doživljava. Moje mišljenje je da će veći broj mladih doći nego ranije, a oni koji su u starijem dobu će imati privremenu zadršku i razmišljanje pre nego što dođu u Srbiju“, navodi Krasojević.

Koliko studentski protesti utiču na pad turističkih poseta? 2
foto FoNet Marko Dragoslavić

U poslovnom svetu, smatra on, neće biti promena.

„Poslovni ljudi, oni koji su isplanirali i imaju nameru da ovde dolaze na konferencije, skupove, savetovanja… oni će svakako doći i ništa od toga nije do sada odloženo“, kaže Krasojević.

Naš sagovornik ističe i da ovakvi pokreti mladih mogu da pokrenu čitav lanac pozitivne energije.

„Ako se vratimo kroz istoriju, na mnogim mestima širom sveta su se pojavljivali ti pokreti, kao što je u nekoj meri bio i hipi pokret. Tada su mladi iz čitavog sveta dolazili da se pridruže tim mladima. To je posebno slučaj kada se ti mladi ponašaju miroljubivo i gostoljubivo. Takođe i nominacija za Nobelovu nagradu je izuzetno pozitivna, to će skrenuti pažnju čitavog sveta“, naglašava Krasojević.

On podseća i da nas još uvek, u nekoj meri, prati negativan imidž iz devedestih godina, kada nas je, posebno Zapdni svet, negativno gledao i uvodio nam sankcije.

„Zbog toga je važno kakav će epilog da bude ovog sveta. Ukoliko ostane nenasilno do kraja, to će doneti pozitivne efekte, ali ako dođe do nekog nasilja, to sigurno ne može da privuče turiste“, objašnjava Krasojević.

Što se samog turizma tiče, on dodaje da je manje važno da li je došlo do povećanja broja turista ili nije.

„Mnogo je važnije da ti turisti koji dolaze kod nas ostaju duže i troše više. Čak i ako padne broj turista, ideja je da se ti tursiti što duže zadržavaju, da imaju što veći broj noćenja i što veću dnevnu potrošnju. To daje određene prednosti ako se gleda s apskta održivog turizma i ekologije“, ističe naš sagovornik.

Krasojević navodi i da je turizam značajna profitabilna privredna grana, ali da je učešće turizma u BDP-u još uvek jako malo.

Profesor Ekonomskog fakulteta u Beogradu Goran Petković za Danas kaže da nije očekivao da će biti bilo kakvog uticaja.

„Ovo je sada uglavnom sezona poslovnih putovanja, koja su neelastična na ovakve događaje i to se donekle i potvrdilo. Međutim, ipak ima manjeg uticaja“, navodi on.

Petković kaže da je u razgovoru sa hotelijerima, što se posredno sigurno odnosi i na privatni smeštaj, zaključio da do pada jeste došlo.

„Smanjene su rezervacije preko onlajn platformi, manje ih nego u istom periodu prošle godine“, ukazuje on.

Kako dodaje, to se ne oseća toliko u hotelima u centru Beograda, ali hoteli po obodu grada i unutrašnjosti to malo više trpe.

Petković podseća i da su, s obzirom da je sada zimska sezona, ovi protesti mogli povoljno da utiču na posetu planinama.

„Produženi su raspusti. Roditelji imaju više prostora, rastegla se malo sezona“, naglašava on.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari