Trošak tranzicije ekonomija na manje emisije ugljen dioksida su jedan od najvećih rizika koje klimatske promene predstavljaju za ekonomije i uticaće na ekonomsku aktivnost, javne finansije i druge faktore koji utiču na rejting zemalja, saopštila je rejting agencija Fič.
U regionu Centralne i Istočne Evrope (CIE) najveće troškove dekarbonizacije imaće Poljska, Rumunija i bugarska, pokazala je analiza Fiča.
U proseku zemlje CIE moraće da investiraju 3,9 odsto BDP-a godišnje do 2030. godine prema procenama ove agencije, ali u slučaju Bugarske i Rumunije investicije bi morale dda idu i do sedam odsto BDP-a godišnje.
Ovo stavlja dodatni pritisak na javne finansije, mada se očekuje da većinu investicija finansira privatni sektor, kao i fondovi EU.
Ekonomije koje su najranjivije energetskom tranzicijom, po svoj prilici biće one kojima je potrebno najviše zelenih investicija, odnosno koje se najviše oslanjaju na fosilna goriva i imaju slabu početnu poziciju.
Takođe izložene su i zemlje sa malim fiskalnim prostorom, kao i one koje imaju slabu sposobnost i kapacitet da obave tranziciju.
U Fiču ističu da bi se ranjivost ekonomija na dekarbonizaciju mogla odraziti i na njihove rejtinge.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.