Potpredsednica kompanije Šel Kanada Dženet Rauli ocenila je da nivo proizvodnje nafte u svetu nije dostigao maksimum, ali da „laka“ proizvodnja nafte iz bušotina ne može da održi tempo sa rastom tražnje. „Da bi bile podmirene potrebe od 88 miliona barela dnevno, potrebna je proizvodnja skuplje nafte iz težih, nekonvencionalnih izvora, a jedan od njih je proizvodnja iz katranskog peska, koju je Šel započeo u Kanadi 2003.

Potpredsednica kompanije Šel Kanada Dženet Rauli ocenila je da nivo proizvodnje nafte u svetu nije dostigao maksimum, ali da „laka“ proizvodnja nafte iz bušotina ne može da održi tempo sa rastom tražnje. „Da bi bile podmirene potrebe od 88 miliona barela dnevno, potrebna je proizvodnja skuplje nafte iz težih, nekonvencionalnih izvora, a jedan od njih je proizvodnja iz katranskog peska, koju je Šel započeo u Kanadi 2003. godine“, kazala je ona i navela da proizvodnja jednog barela nafte iz katranskog peska košta oko 35 dolara. Raulijeva je ocenila da je u cenu barela nafte danas osim cene proizvodnje, uračunati različiti faktori, uključujući geopolitičku situaciju i proizvoljnost tržišta.
Beograd – Turističke agencije u Srbiji prodale su ove godine oko 25 odsto više aranžmana za letovanje, nego u istom periodu prošle godine. U agenciji Argus navode da je ceo jul skoro rasprodat, u avgustu još ima slobodnih termina, kao i u septembru, zavisno od destinacije. U turističkoj agenciji Konte navode da je prodaja aranžmana porasla za oko 20 odsto, a pojačano je interesovanje putnika za Tursku, tako da su čarter letovi za tu destinaciju krenuli još u maju. I u Džoli travelu navode da je prodaja aranžmana porasla i do 30 odsto – interesovanje za Grčku veće je za 20 do 40 odsto nego prošle godine, zavisno od destinacije.
Ljubljana, Hanti-Mansijsk – Slovenački premijer Janez Janša i ruski predsednik Dmitrij Medvedev izrazili su političku spremnost za uspešnu realizaciju projekta Južni tok, a dogovor o toj investiciji, kako je rečeno, očekuje se julu. „Mi jako želimo tu mogućnost, ali uz uvažavanje svih ekoloških i zakonskih okvira“, izjavio je Janša posle razgovora sa ruskim predsednikom, piše slovenačko „Delo“. Janša je dodao da bi projekat za Sloveniju bio veoma povoljan, jer znači pristup potrebnom izvoru energije, poslovnu šansu u samoj izgradnji i korist od tranzita onog dela gasa koji Sloveniji neće biti potreban.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari