Sosijete ženeral banka Srbije najavila je da će odobravati stambene kredite za 1.000 zdravstvenih radnika koji su na spisku Ministarstva zdravlja, saopšteno je juče iz te banke. Rok za otplatu kredita u iznosu od 40.000 evra je 30 godina, a dozvoljeno opterećenje zarade ili udruženih primanja je do 50 odsto.

Sosijete ženeral banka Srbije najavila je da će odobravati stambene kredite za 1.000 zdravstvenih radnika koji su na spisku Ministarstva zdravlja, saopšteno je juče iz te banke. Rok za otplatu kredita u iznosu od 40.000 evra je 30 godina, a dozvoljeno opterećenje zarade ili udruženih primanja je do 50 odsto. Dodaje se da u trenutku dospeća poslednje rate, klijent ne može biti stariji od 70 godina. Ministarstvo zdravlja je prošle nedelje objavilo listu zdravstvenih radnika kojima je odobreno dugoročno stambeno kreditiranje za koje je predviđeno 550 miliona dinara iz budžeta Srbije. Pravo na to imali su zdravstveni radnici mlađi od 45 godina koji su stalno zaposleni i zarađuju mesečno manje od 100.000 dinara. Jedan od uslova je bio da korisnici i njihovi bračni drugovi nemaju nepokretnu imovinu u vlasništvu, a ukoliko je imaju, odobravao bi im se kredit u visini razlike stare i nove nekretnine.
Atina, Beograd – Pireus bankarskoj grupi dodeljena je nagrada za poslovnu izuzetnost u oblasti upravljanja korporativnom arhitekturom. Priznanje za 2008. godinu uručili su predstavnici vodeće kompanije za programe upravljanja poslovnim procesima – IDS Čir, koja je dobitnik brojnih nagrada u oblasti softverskih dostignuća. Ceremonija dodele nagrada održana je u Berlinu, a Pireus bankarska grupa nagrađena je za upravljanje poslovnim procesima na integrisan način, sledeći moderne trendove, prema kojima predstavljanje korporativne arhitekture organizacije čini osnovu za dalje specijalizovane projekte automatizacije i poboljšanja produktivnosti.
Sombor – Fabrika akumulatora Sombor (FAS) pustiće, do kraja jula, u rad novi pogon za izradu akumulatora kao i pogon „formaže“ (pogon za punjenje i formiranje akumulatora). U ovaj posao uloženo je 10 miliona evra a oba pogona i proizvodne linije urađeni su po svim evropskim i svetskim standardima zaštite životne sredine. „Pre nego što je Koncern Farmakom MB kupio somborsku fabriku evidentan je bio pad kvaliteta akumulatora proizvedenih u njenim pogonima, a kako je potrebno pet godina da se na tržištu uoči poboljšanje kvaliteta akumulatora, bilo je neophodno uložiti mnogo napada da se promeni svest potrošača o performansama ovog proizvoda“, kaže Radovan Mijailović, direktor FAS. Od momenta privatizacije u martu 2006. godine Fabrika akumulatora Sombor, krenula je u dva investiciona ciklusa. Pored reorganizacije fabrike i poboljšanja kvaliteta akumulatora, zaokružen je i celokupni tehnološki proces. Proizvodnja od 600.000 akumulatora u 2006. povećana je na 1,2 miliona akumulatora u 2007. a do kraja 2008. iz ovih pogona trebalo bi da izađe oko dva miliona akumulatora i 100.000 ćelija industrijskih baterija. U ovom trenutku fizički obim proizvodnje veći je za 54 odsto u odnosu na prošlu godinu.
Sombor – Radnici nekadašnje mesne industrije Panonka podneli su tužbe zbog neisplaćenih doprinosa za penzijsko osiguranje u periodu od 1. januara 2004. do 30. juna 2008. godine, kazala je direktorka tog preduzeća Mirjana Grković. Ona je dodala da je prema informacijama kojima raspolaže tužbe podnelo 60 radnika i potvrdila da je i sama podnela tužbu. „Država je doprinose pokrila do 2003. godine, a od tada radnici praktično nemaju ni dana staža, jer im doprinosi za penzijsko osiguranje nisu uplaćeni. Zarade se isplaćuju kada i koliko ima novaca, pa mesečno radnici Panonke dobijaju po nekoliko hiljada dinara. Plaćaju se i struja i drugi neophodni troškovi, pa novca za doprinose ne preostaje“, dodala je ona. U Samostalnom sindikatu Panonke kažu da će tužbe podneti svih 118 radnika i da je to dogovor dva sindikata i rukovodstva. Panonka više od 10 godina ne radi i živi od izdavanja hladnjače. Od 118 radnika na hladnjači radi 27, a ostali na posao dolaze po potrebi. Većinski vlasnik Panonke je Fond za razvoj koji ima 56 odsto kapitala, dok društveni kapital čini 22 odsto.
Jagodina – Austrijska kompanija Por Verner i Veber sa sedištem u Beču, počela je u mestu Gigoš, 12 kilometara od Jagodine, izgradnju Sanitarne regionalne deponije komunalnog čvrstog otpada, u koju će, zajedno sa reciklažnim centrom u Jagodini, investirati 16 miliona evra. Prema rečima direktora zajedničkog preduzeća Por W&W – Deponija Slobodana Cvetkovića, deponija će biti izgrađena u skladu sa svim normama Evropske unije. „U ovom trenutku radovi će se odvijati na osam hektara ali će biti prošireni na još sedam. Odlagalište je prekriveno vodonepropustivom folijom, sa drenažnim sistemom i sistemom za pročišćavanje otpadnih voda. Prva faza izgradnje deponije biće završena krajem oktobra ili početkom novembra i tada će biti zatvorene sve stare deponije, bolje reći smetlišta u regionu“, naglasio je Cvetković i dodao da će Reciklažni centar sa preradom sekundarnih sirovina biti izgrađen pored stare deponije u Jagodini, na površini od sedam hektara.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari