Tokom ove godine 98 odsto preduzeća u EU koje zapošljavaju 10 ili više ljudi imalo je pristup internetu, dok je 42 odsto njih koristilo usluge drugih firmi koje im čuvaju podatke kompanije u tzv. internet “oblaku”.
Veliki deo preduzeća se odlučio da pristupa računarskim resursima koje hostuju za njih druge firme umesto da to rade sami, objavio je Eurostat.
Ovo je povećanje od šest odsto u odnosu na prošlu godinu, kada se za to odlučivalo 36 odsto firmi i više nego duplo više od udela iz 2016. godine kada je taj procenat oznosio 19 odsto.
Iako je udeo firmi sa pristupom internetu bio na veoma sličnim visokim nivoima u državama članicama EU, upotreba “računarstva u oblaku” je značajno varirala, pri čemu je najveći udeo prijavljen u Švedskoj i Finskoj, obe po 75 odsto i Holandiji i Danskoj, gde je u obe bio 65 odsto tokom ove godine.
Ove usluge su, s druge strane, najmanje koristili privrednici u Bugarskoj (13 odsto) i Rumuniji (14 odsto).
Od preduzeća koja su prijavila da koriste računarstvo u “oblaku”, velika većina (79 odsto) se odlučila za čuvanje svojih sistema e-pošte na ovaj način. Oko dve trećine je koristilo oblak za skladištenje datoteka i za kancelarijski softver kao što su programi za obradu teksta i tabele, dok je više od polovine koristilo oblak za bezbednosni softver (59 odsto).
Eurostat navodi da su preduzeća koristila “oblak” za pristup naprednijim softverskim aplikacijama za krajnje korisnike, kao što su finansije i računovodstvo (48 odsto), upravljanje odnosima sa klijentima (27 odsto) i planiranje resursa preduzeća (24 odsto).
Više od polovine preduzeća, čak 59 odsto, koja koriste “klaud” prijavilo je korišćenje sigurnosnih softverskih aplikacija, a manje od polovine čuvalo je baze podataka preduzeća na ovaj način.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.