Građani Srbije koji čekaju pošiljku iz Kine ovih dana, naročito oni koji redovno pazare preko Aliekspresa, možda će morati da sačekaju dodatno jer je poštanski saobraćaj sa ovom zemljom otežan.
U Pošti Srbije kažu da su obavešteni od avio-prevoznika Lufthansa i LOT da su radi prevencije opasnosti od širenja korona virusa letovi prema Kini obustavljeni do daljnjeg. To će, kako navode, uticati na uobičajeno poštansko poslovanje u razmeni pošiljaka.
„Stoga molimo korisnike usluga Pošte Srbije za razumevanje, a o svim promenama pravovremeno ćemo vas obaveštavati“, ističe se u obaveštenju Pošta Srbije.
Tačan broj pošiljaka koji treba da stignu iz Kine u Srbiju, ne zna se, kao što se ne zna ni koliko kupci iz Srbije u proseku čekaju da njihovi paketi sa Aliekspresa stignu na njihovu kućnu adresu. Na ta pitanja odgovore nismo dobili u Upravi carine.
U kompaniji Alibaba, u čijem je vlasništvu Aliekspres kao jedna od najvećih onlajn prodavnica na svetu, za Danas kažu da pojedine pošiljke sa Alikespresa kasne zbog toga što su u Kini produženi novogodišnji praznici.
„Neke porudžbine kasne, ali radimo sve na tome da zaštitimo najbolje što možemo interes i kupaca i prodavaca“, kažu u ovoj kompaniji za naš list.
Kineski zvaničnici su još pre nekoliko dana saopštili da će novogodišnji praznici biti produženi do 10. februara, a kako prenose strani mediji, vlasti u Šangaju savetovale su da se do tada obustave svi veći poslovi.
U susednoj Hrvatskoj Pošta je juče javnosti saopštila da je 250.000 naručenih paketa sa Aliekspresa na čekanju.
Hrvatska pošta je najpre objavila da je od KLM-a, Lufthanze i Turkiš erlajnsa dobila obaveštenje da su zbog prevencije širenja korona virusa obustavili letove za Kinu, a od subote do utorka više od 100.000 paketa koji su trebalo biti isporučeni u Hrvatskoj ostalo je u skladištima u Kini.
Paketi sa Aliekspresa nisu, međutim, razlog zbog kog su avio-kompanije odlučile da obustave letove do Kine, ali su „kolateralna šteta“ jer se prevoze sa putnicima.
S druge strane, stručnjaci upozoravaju, kako prenose strani mediji, da opasnost od širenja korona virusa preko pošiljki ne postoji. Od ovog virusa poslednjih nedelja umrlo je više nekoliko stotina ljudi, a desetine hiljada ljudi, najviše u Kini, zaraženo je.
Centar za zaštitu i prevenciju bolesti potvrdio je, međutim, da ne postoji dokaz da se virus prenosi preko pošiljki i da je jedini način na koji može da se prenese kašalj, rukovanje ili kijanje.
Zbog epidemije kineska ekonomija doživljava pad, zbog čega su vlasti u ovoj zemlji u ponedeljak u privredni sistem „ubrizgale“ injekciju vrednu 173 milijarde evra.
I kompanija Alibaba od 17. januara beleži pad od šest procenata, što nije na zabrinjavajućem nivou jer je najveći kineski trgovac samo u ovom segmentu imao prošle godine rast od 40 odsto.
Na nivou grupe, računajući sve poslove kompanije koju predvodi DŽek Ma, tako i ulaganja u IT, procenat rasta je prošle godine bio čak 51 odsto.
Uprava carine: Za sada nema obustave prispeća pošiljaka
U Upravi carine za Danas kažu da za sada nema obustave prispeća pošiljaka iz Kine, ali napominju da treba imati u vidu da su trenutno u postupku carinjenja pošiljke koje su iz ove zemlje poslate u decembru. Zbog velikog broja pristiglih pošiljaka, carinski pregled zato, kako kažu u UC, može da potraje i do dve nedelje.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.