Predsednik Udruženja proizvođača malina „Vilamet“ Mileta Pilčević rekao je danas da će se proizvođači tog voća iz Arilja i okoline sutra održati protesnu vožnju i blokirati drumsku petlju kod Požege jer su nezadovoljni otkupnom cenom od 250 dinara po kilogramu malina.
Proizvođači se dogovaraju preko društvenih mreža, okupljanje je u Arilju u podne, a protest će trajati oko dva sata.
„Nismo prihvatili otkupnu cenu malina od 250 dinara za kilogram, već tražimo 350 dinara. Ja sam na sastanku u Vladi Srbije sa ministrom poljoprivrede Aleksandrom Martinovićem 5. juna rekao jasno da ne prihvatamo tu cenu i iznenađen sam kada sam čuo na povratku iz Beograda kući da je on dao izjavu da je postignut dogovor“, rekao je Pilčević za Betu.
Martinović je, posle tog sastanka s predstavnicima „Vilameta“ i Asocijacije proizvođača malina Srbije, koja takođe nije prihvatila tu cenu, rekao da je postignut dogovor, a u petak je na konferenciji za medije naveo da je postignut dogovor sa većinom proizvođača i otkupljivača.
Pilčević je rekao da ne zna sa kojim proizvođačima je Martinović dogovorio tu otkupnu cenu, ali da je u petak na konferenciji za medije, kada je Martinović ponovio da je postignut dogovor, pored njega bio Milan Đukić koga je Udruženje „Vilamet“ isključilo iz članstva.
Vlada Srbije sigurno ima snimak sa sastanka 5. juna i može, rekao je Pilčević, da vidi da proizvođači nisu prihvatili cenu od 250 dinara, ni raspodelu dobiti posle izvoza malina u odnosu 60 prema 40 odsto u korist proizvođača.
„Od čega će naše porodice da žive i čekaju da otkupljivači izvezu maline da bi tek tada sa nama delili dobit?“, pitao je Pilčević.
Istakao je da su ove godine mraz i loše vereme uništili deo roda i da se ne može pri utvrđivanju proizvođačke cene prihvatiti računica Instituta za voćarstvo u Čačku.
Po proceni Instituta za voćarstvo u Čačku, za 10 tona prinosa maline po hektaru trošak proizvođača iznosi 240 dinara po kilogramu, za prinos od 12 tona taj trošak je 200 dinara, a za 15 tona 160 dinara po kilogramu.
Proizvođač maline iz sela Bogojević kod Arilja Dragan Krčevinac rekao da će učestvovati u protestu jer je ogorčen kao i ostali proizvođači.
„Mi ovde živimo od maline, nemao platu ministra, ne živimo u ‘Beogradu na vodi’. Zaradu od 60.000 evra iz Francuske uložio sam u proizvodnju malina i sada treba da se rvem oko cene sa monopolistima, vlasnicima hladnjača“, rekao je Krčevinac.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.