Radna grupa, koju čine predstavnici Privredne komore Srbije (PKS), Narodne banke Srbije (NBS), Ministarstva finansija, Beogradske berze i Vlade u narednih pola godine radiće na dokumentu koji će biti osnova za donošenje zakonskog akta kako bi se uredila oblast blokčejn (Blockchain) tehnologije, saopštila je danas PKS.
Ova tehnologija se primenjuje prilikom trgovine digitalnim valutama kao što su bitkoin (Bitcoin), riple (Ripple), litkoin (Litecoin), ali i za praćenje tokova novca i roba.
Na taj način Srbija će dobiti zakon o blokčejn tehnologiji i njenoj primeni, izjavio je sekretar Udruženja za elektronske komunikacije i informaciono društvo u PKS Marjan Stojanović.
On je istakao da prema međunarodnom istraživanju, od 10.000 developera koji se u svetu bave blokčejnom, njih 400 je u Srbiji.
To je cifra koja govori da mi zaista imamo kapacitet jer je to mlada tehnologija koja se tek probija u svetu. Stojanović dodaje da u Srbiji postoji više od 20 kompanija koje su specijalizovane za razvoj u blokčejn tehnologiji.
U pitanju je samo broj onih koje su specijalizovane za ovu tehnologiju ali ih je, ustvari, znatno više. Kada se broj od samo tih 20 kompanija iz Srbije uporedi sa Nemačkom, odnosno Berlinom koji važi za jedan od centara blokčejn tehnologije i u kojem je 70 takvih kompanija, naša zemlja se dobro kotira, naglašava Stojanović.
Kriptovalute nisu zakonski uređene u Srbiji, odnosno ne priznaju se kao sredstvo plaćanja, pa se trgovina ovim digitalnim valutama obavlja najčešće preko inostranih sajtova.
Najveći izazov je kako građanima objasniti šta je blokčejn, koji je nastao 2009. godine i zašto je važan, kaže Stojanović.
Blokčejn u ovom trenutku ima primenu svuda gde se nalazi bilo koja vrsta transakcija, a služi i kao alat za praćenje robe.
Državne uprave u svetu koriste blokčejn tehnologiju za praćenje toka dokumenata, novca i po tome su među najpoznatijima Estonija i Južna Koreja. Za Srbiju je važno, kaže, da je blokčejn, posle gejming industrije, najbrže rastući i najznačajniji deo IT industrije, ističe se u saopštenju. U ovom trenutku Srbija je među vodećim zemljama po broju divelopera i kompanija koje se time bave, što znači da je država prepoznala da je sada momenat da uradimo korak više, zaključio je Stojanović.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.