U publikaciji „Zlatibore, pitaj Taru“ pronaći ćete put do mesta koje obavezno treba posetiti 1Foto: TO Zlatibor

Zajednička saradnja dve planine pretočena je u knjigu „Zlatibore, pitaj Taru“ kako bi se ovaj deo Srbije predstavio što široj publici.
„Zlatibore pitaj Taru“ je publikacija koja je tek izašla iz štampe, a čiji izdavači su Turistička organizacija „Zlatibor“, Turistička organizacija „Tara-Drina“ Bajina Bašta i Javno preduzeće „Nacionalni park Tara“.

Knjiga je dvojezična, na srpskom i engleskom jeziku i nastala je sa osnovim ciljem promocije turističkih vrednosti zlatiborsko – tarskog kraja kroz prizmu tradicije i kulturnih posebnosti ovog područja. Autori knjige su Ranko Milanović, Siniša Spasojević, Danijela Ćirović i Biljana Mihajlović.

Kroz zanimljive i edukativne tekstove, uz izuzetne ilustracije Biljane Mihajlović knjiga „Zlatibore pitaj Taru“, koja počinje pričom o čuvenoj istoimenoj pesmi Mihaila Ćupovića, donosi obilje informacija o Tari i Zlatiboru, graditeljstvu i narodnim nošnjama ovog područja, turističkim atrakcijama, legendama i predanjima, starim zanatima, autentičnoj hrani i slično.

Kao što i sami autori navode, knjiga je namenjena za sve od 7 do 107 godina. Najmlađi da se nauče i zabave, a stariji da dopune znanje, da se podsete, ali i podiče i ponose bogatim kulturno-istorijskim nasleđem koje su nam preci ostavili i atrakcijama koje nam je priroda darovala.

Prva promocija ovog izdanja održana je u Beogradu, u prostorijama nacionalne turističke organizacije.

U publikaciji „Zlatibore, pitaj Taru“ pronaći ćete put do mesta koje obavezno treba posetiti 2
Foto: Stepan Mihajlović

Vladimir Živanović, direktor TO “Zlatibor” je tom prilikom rekao: ”Knjiga je nastala kao plod jako dobre saradnje JP “Nacionalni park Tara”, TO “Tara-Drina” i TO “Zlatibor” koja godinama traje u okviru turističke regije Zapadna Srbija i predstavlja iskorak u njenom daljem razvoju. Ideja je bila da naše najznačajnije znamenitosti i kulturno-istorijske vrednosti predstavimo na jedan inovativan, lep i pristupačan način kroz prijemčiv tekst i veliki broj kvalitetnih ilustracija.”

“Javnost je od nas navikla da se bavimo promocijom pre svega prirodnih vrednosti, ali kao što područje Tare i Zlatibora ima zajednički biodiverzitet zajednička nam je i istorija, tradicija i običaji. Naša obaveza je da radimo na zaštiti i promociji kulturnih vrednosti područja, a jedna ovakva jedinstvena knjiga je najbolji način za to.” Navela je Milica Tomić izvršna direktorka za zaštitu i razvoj u JP “Nacionalni park Tara”.

U publikaciji „Zlatibore, pitaj Taru“ pronaći ćete put do mesta koje obavezno treba posetiti 3
Foto: Stepan Mihajlović

Zamenik direktora TO “Tara-Drina” Bajina Bašta i jedan od autora Siniša Spasojević je naglasio: ”Ovo je knjiga za buduće generacije i knjiga o kojoj će se tek pričati. Pored toga što je lep primer zajedničke saradnje više institucija, ova knjiga na primamljiv način uvezuje priču o prošlosti i tradiciji sa promocijom kulturne baštine i turizma vodećih srpskih turističkih destinacija.”

Iako posvećena, pre svega, bajinobaštanskom i čajetinskom kraju, ova knjiga je jedinstven primer atraktivno predstavljene kulturne baštine, predanja i turizma i na neki način oslikava svu lepotu celokupne srpske tradicije, nasleđa i jedinstvene prirode. Sudeći po prvim reakcijama, sigurni smo da će ona biti rado čitana, ali i originalan poklon za sve ljubitelje prirode, tradicije i jednog lepog pogleda na našu prošlost i nasleđe od predaka, zaključili su autori.

U narednom periodu promocija knjige „Zlatibore, pitaj Taru“ biće organizovana na Zlatiboru i u Bajinoj Bašti, a prodavaće se u informativnim centrima ove tri institucije, kao i u Beogradu.

Knjiga je i svojevrstan vodič svim ljubiteljima ove dve planine jer će čitaoci lako naći put do mesta koje treba posetiti: do Stopića pećine, vodopada u Gostilju, Muzeja “Staro selo” u Sirogojnu, do Perućca, Banjske stene, manastira Rače…

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari