One koji loše rade treba promeniti, oni koji rade nedovoljno dobro dobiće pomoć da krenu ispravnim putem, a dobri će dobiti još veću podršku Vlade Srbije i našeg ministarstva. Kroz model kancelarija za lokalni ekonomski razvoj nameravamo da u svim opštinama u Srbiji podignemo institucionalni kapacitet lokalnih samouprava i stvorimo uslove za otvaranje novih radnih mesta kroz privlačenje stranih investicija.
One koji loše rade treba promeniti, oni koji rade nedovoljno dobro dobiće pomoć da krenu ispravnim putem, a dobri će dobiti još veću podršku Vlade Srbije i našeg ministarstva. Kroz model kancelarija za lokalni ekonomski razvoj nameravamo da u svim opštinama u Srbiji podignemo institucionalni kapacitet lokalnih samouprava i stvorimo uslove za otvaranje novih radnih mesta kroz privlačenje stranih investicija. To će doprineti povećanju izvoza i konkurentnosti naše privrede i podići standard građana u opštinama u Srbiji, izjavila je juče u Vranju državni sekretar u Ministarstvu ekonomije i regionalnog razvoja Verica Kalanović, na sastanku predstavnika opštinskih kancelarija za lokalni razvoj čiji se rad odvija uz podršku Američke agencije USAID.
Ona je podstakla da će zakon o regionalnom razvoju, koji treba da definiše ekonomske potencijale gradova koji mogu da doprinesu razvoju drugih sredina predstavljati institucionalni okvir za osnivanje takvih planova.
Sastanku je prisustvovala i zamenik ambasadora SAD u Srbiji Dženifer Braš, zatim zamenik šefa misije USAID u Srbiji Merin Šmit, kao i direktor Programa ekonomskog razvoja USAID u Srbiji Stiven Rozenberg.
– Nakon demokratskih promena u Srbiji došlo je i do većih zahteva građana prema lokalnim zajednicama u rešavanju njihovih problema. Najveći problem bio je otvaranje novih radnih mesta i obezbeđivanje sredstava za te projekte. Kroz projekte USAID hteli smo da pomognemo lokalnim zajednicama u rešavanju tih problema. Kroz ove programe lokalne samouprave u gradovima u Srbiji dobile su šansu da privuku nove investicije čime su stvorene mogućnosti za otvaranje novih radnih mesta – rekla je Dženifer Braš.
Direktor ekonomskog programa USAID u Srbiji Stiven Rozenberg, naglasio je da će projekti podrške opštinama u Srbiji preko ove agencije biti realizovani u naredne tri godine i izrazio zadovoljstvo dosad uloženim sredstvima koja premašuju 70 miliona dolara. Sastanku u Vranju prisustvovali su predstavnici Kancelarija za ekonomski razvoj iz Novog Beograda, Subotice, Prokuplja, Vranja, Kragujevca, Subotice, Inđije, Kruševca i Loznice. Oni su bili u prilici da obiđu i Biznis zonu u centru Vranja.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.