U redovima emigracije dominiraju radnici na privremenom radu 1foto: FoNet/Kostadin Kamenov

Popis stanovništva i informacije Ministarstva unutrašnjih poslova ne mogu dati jasne i precizne podatke o tome koliko građana Srbije zauvek napušta zemlju odlazeći u emigraciju zbog toga što su nepotpuni, istakao je Mihail Arandarenko, profesor Ekonomskog fakulteta u Beogradu na konferenciji “Posledice demografske krize u Srbiji” u organizaciji Fondacije “Fridrih Ebert” u Srbiji i Saveza samostalnih sindikata Srbije.

Prema njegovim rečima, razlog je taj što se iz ta dva izvora može konstatovati samo ukupna cifra građana koji odlaze iz Srbije ali ne i procenat koliko njih se trajno nastanjuje u inostranstvu.

-Dostupni podaci pak pokazuju da najveći broj građana koji napušta Srbiju to čini privremeno. Naime, većina onih koji odu se na kraju vrate u zemlju. Primera radi, dosta onih koji dočekaju penziju u zemljama inostranstva čim steknu uslove za nju vraćaju se nazad – navodi Arandarenko.

On ističe i da su tvrdnje da se Srbija suočava sa odlivom mozgova nešto što činjenice ne potkrepljuju.

-Statistika naime pokazuje da je broj onih sa visokim obrazovanjem veći u zemlji nego onih sa takvim statusom koji su nastanjeni van Srbije. Isto tako, odlazak mladih obrazovanih ljudi iz Srbije je ipak u dubokoj senci broja onih koji zemlju napuštaju kako bi se bavili fizičkim poslovima – kaže Arandarenko.

Pomoćnik direktora sektora za strateške analize Privredne komore Srbije Bojan Stanić je naglasio da se odlazak stanovništva iz zemlje negativno odražava na privredni razvoj.

-Nemoguće je postići privredni rast u situaciji kada jedan broj građana napušta zemlju kako bi živeo i radio u inostranstvu. Građani su istovremeno i potrošači a što manje stanovnika ima manja je i potrošnja i to se svakako negativno održava na privredne aktivnosti – objašnjava Stanić. On dodaje i da odlazak naših građana u inostranstvo dovodi i do manjka radne snage zbog čega joj je potrebno naći zamenu iz redova radnika koji dolaze iz drugih država.

Profesorka Geografskog fakulteta u Beogradu Danica Šantić ističe da se pored građana koji su napustili Srbiju pa se u nju vraćaju nakon što su stekli uslov za penziju tokom korone iz zemalja u kojima su boravili vratilo oko 300 hiljada naših građana.

-Prema anketi, urađenoj na malom uzorku, rezultati pokazuju da je jedna trećina ispitanika izjavila da će se u zemlje u kojima borave vratiti odmah čim se kriza sa koronom smiri, trećina je istakla da će razmisliti da li će se vraćati dok je trećina izjavila da će trajno ostati u Srbiji – naglasila je Danica Šantić.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari