Vlada Srbije usvojila je Odluku o maksimalnom broju zaposlenih na neodređeno vreme u sistemu državnih organa, sistemu javnih službi, Vojvodini i lokalnoj samoupravi za 2017. godinu, koji iznosi 451.433, saopaštilo je danas Ministarstvo državne uprave i lokalne samouprave.
U odnosu na broj zaposlenih 2015. godine to je manje za 11.241, poštoe je te godine taj broj iznosio 462.674.
Smanjenje ni ovoga puta nije izvršeno linearno, a prilikom definisanja instrukcije za smanjenje sagledavani su standardi i prioriteti u okviru svakog od resora, navodi se u saopštenju.
Tokom ove godine radi se po prvi put na ozbiljnijoj reorganizaciji u sistemu prosvete.
Do kraja ove godine predviđeno je smanjenje od preko 2.700 normi (ili punog radnog vremena) u osnovnom i srednjem obrazovanju, što će biti rezultat efikasnije raspodele resursa i bolje organizacije školstva.
Ovaj efekat će se postići najviše kroz reorganizaciju mreže škola, koju Ministarstvo prosvete priprema na osnovu funkcionalnih analiza Svetske banke.
U ovogodišnjoj Odluci akcenat je stavljen na jačanje kapaciteta u određenim resorima — kao što su medicinski radnici u zdravstvu i inspekcijske službe, koje imaju vodeću ulogu u borbi protiv sive ekonomije i uvođenju reda u sistem kroz kontrolu primene zakona.
Do kraja godine u planu je zapošljavanje 2.500 medicinskog osoblja – lekara i medicinskih sestara.
Kroz Odluku se podržava i jačanje kapaciteta u okviru resora finansija, kako bi Ministarstvo finansija bilo u prilici da što bolje analizira i kontroliše troškove, ali i da pronalazi dugoročne uštede na drugim mestima u sistemu.
Izuzetno je važno jačanje kapaciteta Poreske uprave Srbije s obzirom na značaj ove institucije u sprečavanju sive ekonomije i povećanju naplate javnih prihoda.
Jačanje kapaciteta predviđeno je i u resoru pravde, kako bi se došlo do efikasnijeg i pouzdanijeg pravosuđa.
Za svaku jedinicu lokalne samouprave Zakonom o načinu određivanja maksimalnog broja zaposlenih u javnom sektoru definisan je optimalan broj zaposlenih — na osnovu internog međusobnog upoređivanja jedinica lokalne samouprave po osnovu površine, broja naselja, broja stanovnika, broja turista i broja jezika u upotrebi.
Jedinice lokalne samouprave koje imaju broj zaposlenih ispod predviđenog optimuma dobile su prostor za novo zapošljavanje, dok one iznad tog broja moraju i ove godine da smanjuju broj zaposlenih.
Do kraja ove godine na lokalu je predviđeno ukupno neto smanjenje broja zaposlenih od 2.500, navodi se u saopštenju.
Srbija je, kako se tvrdi, jedna od zemalja sa najmanje zaposlenih u javnoj upravi u Evropi, ukoliko se posmatra kroz racio broja zaposlenih u javnoj upravi u odnosu na 100 stanovnika.
Nakon dva kruga sveobuhvatne racionalizacije broja zaposlenih, u Srbiji danas imamo 6,4 zaposlena u javnoj upravi na 100 stanovnika, dok je prosek u EU 8,5.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.