Prema statistici Razvojne agencije Vojvodine, u severnoj pokrajini u tekstilnom sektoru posluju 33 strane kompanije, koje su investirale ukupno 214 miliona evra, a zapošljavaju oko 8.300 radnika.
– Kada su strane investicije u pitanju, ovaj sektor je visoko pozicioniran, među pet vodećih, zajedno sa agrobiznisom, pratećom automobilskom industrijom, elektronskim, metalskim i građevinskim sektorom. Najviše investitora stiglo je iz Italije, čak 24, a osim u proizvodnju odeće, tepiha, donjeg veša, čarapa i kupaćih kostima sredstva su uložena i u otvaranje pogona obuće. Na listi investitora našli su se Progetti koji je u Vladimircima otvorio fabriku, zatim Matteo obuća (Feketić), Fiorano, koji posluje u sastavu italijanske kompanije Calzedonia, Fulgar East, Gordon, kao i Perseo, koji su svoje pogone otvorili u Subotici, Italtex-Intimo (Novo Mileševo), Modital doo Zrenjanin, Finat (Bajmok), Adriana Tex (Ruma), Tarkett (Bačka Palanka) – komentariše za Danas Vlastimira Stanković, iz Razvojne agencije Vojvodine.
U Klasteru tekstilne industrije Vojvodine ističu da je tekstilna grana znatno devastirana i da su, imajući to u vidu, strani investitori potrebniji kao partneri.
– Najveći broj stranih tekstilnih kompanija se kod nas bavi izradom čarapa i donjeg veša, što su najjednostavniji, pa samom tim i slabo plaćeni poslovi. Takvi poslovi ne mogu da obezbede ozbiljan razvoj tekstilne industrije. Zato bi podrška domaćim tekstilcima, koji i nakon isteka ugovornih obaveza vezanih za dobijene subvencija ostaju u Srbiji, bila mnogo korisnija od podsticanja stranih investitora. Strani investitori ostaju kod nas samo onoliko koliko ih interes drži – smatra Bogomir Bojić, iz Klastera tekstilne industrije Vojvodine.
U nizu problema koji prate oživljavanje tekstilne industrije, nedostatak kadrova, jedan je od ključnih. To je za našeg sagovornika logičan sled s obzirom na to da su zarade kreću između 200 i 300 evra mesečno.
– Od nekadašnjih oko 60.000 tekstilaca u Vojvodini, sada ih ima tek desetak hiljada, i uglavnom su angažovani na lon poslovima. Perspektiva je u edukovanju neophodnih kadrova. Privredna komora Vojvodine, u saradnji sa Ministarstvom obrazovanja, Tehničkim fakultetom u Zrenjaninu, kao i drugim obrazovnim institucijama, intenzivno radi na implementaciji sistema dualnog obrazovanja. Obučiti kvalitetnog tekstilnog radnika, pre svega šivača modne konfekcije, predstavlja ozbiljan obrazovni napor i podrazumeva višegodišnji rad u proizvodnji. Isto važi i za menadžerski kadar – naglašava Bojić.
U ovom trenutku na evidenciji gradske Filijale za zapošljavanje nalazi se 487 radnika tekstilne struke, a prvi posao dobiju šivači i krojači, iako među nezaposlenima ima i inženjera tekstilne struke, konfekcionara, tkača.
Zrenjaninski pelcer
Nekada dobru tekstilnu bazu, koju su činili fabrika tepiha Proleter, fabrika čarapa Udarnik, fabrika šešira Begej i dva pogona trikotaže, Sloga i Slavica, Zrenjanin, sada su popunili drugi proizvođači – italijanske firme Modital i Fulgar, zatim domaći proizvođač vojne, lovačke i sportske opreme „Dragić“, strani proizvođač balističke opreme i još nekoliko manjih domaćih proizvođača. Što se obrazovanja tiče, osnovu čine srednja tekstilna škola, viša škola i Tehnički fakultet sa tekstilnim smerovima, a pozitivno je i to što sa studentima radi modni kreator i profesor Vasilije Kovačev.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.