U Moskvi će danas i sutra biti održano zasedanje Međuvladinog rusko-srpskog komiteta za trgovinu, ekonomsku i naučno-tehničku saradnju. Srpsku delegaciju predvodiće kopredsednik Komiteta – potpredsednik Vlade Srbije Ivica Dačić, a rusku stranu ministar za vanredne situacije Rusije Sergej Šojgu.

U Moskvi pored Dačića borave i srpski ministar rudarstva i energetike Petar Škundrići ministar za infrastrukturu Milutin Mrkonjić, kao i nekoliko državnih sekretara i pomoćnika ministra. Srpski ministar trgovine i usluga Slobodan Milosavljevićkazao je ranije da će jedna od tema razgovora srpskih i ruskih zvaničnika biti naftno-gasni aranžman. Ambasador Rusije u Beogradu Aleksandar Konuzin izjavio je 20. novembra da bi tri ugovora koja proističu iz sporazuma o energetskoj saradnji Srbije i Rusije koji je potpisan početkom godine, mogli biti potpisani 24. ili 25. novembra u Moskvi. Konuzin je tada kazao da Srbija i Rusija pregovaraju u „radnoj atmosferi i da su obe strane usmerene na postizanje pozitivnog rezultata“. Srpski zvaničnici nisu davali izjave o toku i rezultatima pregovora. Pregovori radnih grupa za realizaciju energeteskog sporazuma koji obuhvata izgradnju gasovoda Južni tok kroz Srbiju, završavanje izgradnje skladišta gasa Banatski Dvor i prodaju 51 odsto NIS-a Gaspromu, održani su prethodne dve sedmice u Beogradu.

U Ministarstvu energetike ranije su kazali da je stav Srbije da se sva tri ugovora – magistralni gasovod Južni tok, skladište gasa i NIS, tretiraju kao jedinstven i međusobno povezan paket. Prema ranijem pisanju medija, Vlada Srbije predložila je da se u NIS investira 700 miliona evra, umesto predviđenih 500, kao i da se, pored predviđenih 51 odsto akcija NIS po ceni od 400 miliona, otkupi još 19 odsto, po važećim zakonima. Vlada Srbije je od Gasproma zatražila da se prodaja NIS-a uslovi izgradnjom Južnog toka. U novom predlogu ugovora o energetskom sporazumu upućenom Rusiji, navodi se da ukoliko Gasprom bude kasnio sa izgradnjom gasovoda Južni tok, Srbija traži isplatu kaznenih penala, a ako Rusi naknadno odustanu od njegove izgradnje, biće obavezni da vrate akcije NIS-a. Srpski tim je odbio predlog Rusa da se dogovorene investicije od 500 miliona evra u NIS izvedu tako što bi se sam NIS kreditno zadužio, dok bi Gasprom bio samo garant za taj kreditni aranžman. Zatraženo je i da Gasprom odmah investira 500 miliona evra u NIS, a da se NIS dodatno zaduži za još 700 miliona evra, čime bi se dostigao potreban iznos za rekonstrukciju rafinerija i efikasno funkcionisanje te kompanije. Procenjeno je da u obnovu tri srpske rafinerije treba uložiti više od milijardu evra.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari