Udruženja turističkih agencija: Država prećutno omogućava gašenje 90 odsto agencija 1Foto: Beta/Miroslav Lelas

Udruženje turističkih agencija Srbije (UTAS) i Asocijacija nezavisnih turističkih agencija Srbije (ANTAS) ocenili su danas da država prećutno omogućava da se 90 odsto agencija ugasi jer ne mogu da dobiju polise od insolventnosti koje su zakonski osnov za rad, kao i da osiguravajuće kuće odredjuju koliko agencija treba da posluje u Srbiji.

„Država je dužna da obezbedi ustavno pravo na rad i jedake uslove za sve učesnike na
tržištu gde se poslovanje dalje reguliše po tržišnim principima“, navodi se u saopštenju udruženja.

UTAS i ANTAS traže od Ministarstva za trgovinu, turizam i telekomunikacije, Komisije za zaštitu konkurencije, Narodne banke Srbije i drugih nadležnih institucija da urgentno reaguju i obezbede svim turističkim agencijama jednake uslove u kojima će moći da nastave da rade jer to, po trenutnim zakonima, nije moguće.

„Došli smo u situaciju da osiguravajuće kuće ocenjuju ko je podoban da radi a ko nije, kao i da javno licitiraju koliko je agencija potrebno tržištu ove zemlje, te zahtevamo od Narodne banke Srbije da interveniše u domenu svojih nadležnosti“, ukazali sa udruženja.

Kao neprimerena ocenjena je izjava predstavnika Udruženja osiguravača Srbije Duška Jovanovića da „nije moguće da u Srbiji posluje 500 agencija, a u Evropi, u državama poput Nemačke i Francuske, tek nekoliko desetina“.

„Ovakvim izjavama se obmanjuje javnost i manipuliše podacima jer u Nemačkoj, na primer, posluje oko 2.300 turoperatora i 1.100 posredničkih agencija, što je procentualno slično kao i kod nas s obzirom na broj stanovnika“, navodi se u saopštenju UTAS-a i ANTAS-a.

Dodaje se da turističke agencije do sada nisu dobile sektorsku pomoć iako su na ivici opstanka i da ni jedan od njihovih zahteva nije ispunjen.

„Resorno ministarstvo naglašava pomoć koju su dobile agencije u vidu subvencija za polise osiguranja, ali se ispostavlja da pravo na te subvencije ima svega 10 posto turističkih agencija organizatora, dok posredničke agencije nisu dobile ništa“, istakla su udruženja turističkih agencija.

Ukazali su i da su „od svih predlaganih sektorskih mera pomoći izostale i one koje nisu zahtevale dodatna izdvajanja iz budžeta, kao što su moratorijumi na kredite i ubrzavanje izdavanja kredita Fonda za razvoj“.

„Ovi krediti su zamišljeni za održavanje likvidnosti do izlaska iz krize, ali ih je do sada dobilo svega 50 agencija, dok su dve velike dobile čak jednu četvrtinu od ukupno odobrenog iznosa. Poslednji krediti Fonda za razvoj su odobreni 20. oktobra“, naveli su UTAS i ANTAS.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari