Udruženje radnika "Pobeda": Objavljeni spisak radnika za isplatu neažuran, praviće se novi 1Radnici propalih društvenih firmi u Nišu: Foto N1

Predsednik niškog Udruženja radnika, boraca i penzionera „Pobeda“ Radosav Spaić izjavio je danas da je delegacija radnika koji potražuju zaostale plate dogovorila sa gradonačelnikom Niša Dragoslavom Pavlovićem da se prilikom isplate potraživanja radnika ne koriste objavljeni spiskovi, već spisak koji će dobiti od Privrednog suda u Nišu.

Spaić je rekao da je to radnicima veoma bitno, jer su već objavljeni spiskovi napravljeni na osnovu podataka Agencije za licenciranje stečajnih upravnika od pre sedam ili osam godina i neažurni su, dok Privredni sud ima podatke o svim radnicima koji imaju izvršne sudske presude i tačne iznose njihovih potraživanja.

„Na spiskovima napravljenim na osnovu podataka Agencije nedostaje desetak firmi i nedostaju imena oko 1.000 radnika koji potražuju zaostale zarade.

„Između ostalih nedostaje ‘Jastrebac’ sa više od 700 radnika“, rekao je Spaić na konferenciji za novinare koalicije „Ujedinjeni – Nada za Niš“.

Dodao je da se Udruženje „Pobeda“ ne bori za radnike koji imaju zaostala potraživanja, a nisu tužili firme i nemaju sudske presude, već samo za one koji imaju izvršne sudske presude.

„Gradonačelnik i njegovi saradnici obećali su da će uputiti zahtev Privrednom sudu da dostavi nove spiskove. Nakon što spiskovi stignu moramo da se sastanemo ponovo i opet razmotrimo model isplate dugovanja. Insistiramo na isplati plata i kamata u jednoj rati, a ne u četiri kao što nam je predloženo“, rekao je Spaić.

Odbornik u Skupštini grada Niša Miodrag Stanković kazao je da skupštinska odluka o isplati zaostalih zarada radnicima propalih društvenih i državnih firmi jeste velika stvar za grad Niš, ali da nije definisana do kraja.

„Dobro je što je prihvaćen predlog radnika da se spisak napravi prema spisku kojim raspolaže Privredni sud. Ono što takođe tražimo je da se uđe u medijaciju sa advokatskim kancelarijama. Problem troškova advokata je veliki“, rekao je Stanković.

On je najavio da će za sledeće zasedanje Skupštine grada Niša predati odborničku inicijativu i zatražiti da se u program pomoći radnicima unese odredba „da ne moraju da odustaju od sudskih sporova i izvršnih presuda ukoliko zaključe sporazum sa gradom“.

„Vlast u gradu može da se promeni i da sledeća vlast kaže, da je to potpisala prethodna vlast i da oni ne žele da to podrže. Bojazan radnika je opravdan i sporazum mora da definiše do kraja isplatu“, rekao je Stanković.

U ;Službenom listu Grada Niša, objavljenom 16. oktobra, objavljen je spisak 59 firmi čiji će nekadašnji radnici dobiti pomoć i spiskovi sa imenima 6.243 radnika koji mogu da se prijave za dobijanje pomoći.

Na poslednjoj sednici Skupštine grada Niša, održanoj 10. oktobra, usvojen je Program pomoći radnicima društvenih i državnih preduzeća, koji imaju nenaplaćene zarade i tim Programom je predviđeno da radnici dobiju pomoć u četiri jednake godišnje rate.

Kako je precizirano, prva rata biće isplaćena do kraja ove godine, druga u prvoj polovini naredne, treća 2026, a četvrta 2027. godine.

Odbornici niške Skupštine usvojili su i rebalans buždeta kojim je za isplatu prve rate pomoći radnicima u gradskoj kasi izdvojeno 530 miliona dinara.Radnici koji imaju neisplaćene plate protestuju svakog petka od 2014. godine, a sa protestima su nastavili i nakon što je gradonačelnik Niša Dragoslav Pavlović prošlog meseca najavio da će na osnovu neisplaćenih zarada dobiti iz gradskog budžeta ukupno 2,1 milijardu dinara.

Jedan broj učesnika protesta je naveo da neće potpisati sporazum sa gradom jer on, kako su rekli, ne predviđa isplatu njihovih ukupnih potraživanja za plate, kamate i sudske troškove, već samo isplatu dela zarada.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari