Do skoro, na svega dva i po kilometra od Rume, u blizini magistralnog puta M21, nalazila se deponija koja je bila ekološka pretnja celoj okolini. Ipak, uz pomoć Ministarstva najpre je zatvorena, a potom i uređena ova nesanitarna deponija.
Kako prenosi Sremskomitrovački portal, prva faza radova koja je u toku procenjuje se na oko 300 miliona dinara i trajaće do kraja godine.
U prvoj fazi radiće se na ubrzanom kontrolisanom otplinjavanju deponijskog gasa, preraspodeli mase otpada koji se nalazi van granica parcele, kao i van novoprojektovane granice tela deponije, postavljanju sistema za termički tretman deponijskog gasa, ugradnji biotrnova i postavljanju biogasne mreže, kao i formiranju pristupnog puta do tela deponije.
Radovi u prvoj fazi će trajati devet meseci.
Reč je o prostoru na kojem su Rumljani decenijama odlagali smeće, a o posledicama je malo ko razmišljao.
U januaru prošle godine, predsednica Opštine Ruma Aleksandra Ćirić odlučila je da se uhvati u koštac sa ovim problemom. Nakon zatvaranja velike gradske deponije u Rumi, pristupilo se zatvaranju i drugih deponija u selima.
To je, smatra predsednica Opštine, bio logičan korak, kao i nabavka nove mehanizacije za transport smeća iz Rume sada na novu lokaciju, Regionalnu deponiju „Srem – Mačva“ kod sela Jarak.
Sledeće godine uslediće druga faza rekultivacije ove deponije, a putem kredita Svetske banke i države, uložiće se i u saniranje i dogradnju ćelija Regionalne deponije.
Ovaj portal podseća da je tokom 2022. godine u ekološke projekte na teritoriji Rume uloženo 27,5 miliona dinara u projekte zamene kotlarnice i rekonstrukcije i izgradnje toplovoda Centar-Jug (15 miliona dinara), pošumljavanje Park-šume Borkovac sa 935 sadnica (7,5 miliona dinara) i čišćenje divljih deponija Kraljevci i Dobrinci (pet miliona dinara).
Više vesti iz ovog grada čitajte na ovom linku.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.