Početkom marta Ministarstvo životne sredine, rudarstva i prostornog planiranja zaključiće ugovore o izgradnji 1.700 socijalnih stanova u 12 gradova Srbije: Kruševcu, Pirotu, Nišu, Čačku, Smederevu, Užicu, Zaječaru, Zrenjaninu, Kikindi, Kraljevu i Kragujevcu. U gradovima koji su već obezbedili infrastrukturno opremljene građevinske parcele, izgradnja bi trebalo da počne već početkom aprila.

Od ukupnog broja stanova 1.200 će biti namenjeno za neprofitnu prodaju i 500 za neprofitni zakup – kaže u razgovoru za Danas Oliver Dulić, ministar životne sredine, rudarstva i prostornog planiranja.

  • Koliko će subvencionisani stambeni krediti pomoći prodaji stanova?

– Subvencije će pomoći određenoj kategoriji građana da lakše reše stambeno pitanje, ukoliko ispunjavaju propisane uslove. Osnovna ideja jeste da građani umesto zakupnina koje plaćaju za iznajmljene stanove, otplaćuju rate za stan. Da bismo kupovinu stanova učinili još povoljnijom, kroz Uredbu o merama podrške građevinskoj industriji kroz dugoročno stambeno kreditiranje u 2012. godini smo podigli kreditnu sposobnosti kupaca i smanjili kamatne stope. Učešće koje plaćaju građani smanjili smo na pet odsto, pa 75 odsto od cene obezbeđuje banka, a ostatak država. Uslovi su takvi da je trenutno to najpovoljniji kredit na tržištu, kojim građani mogu trajno rešiti svoje stambeno pitanje.

  • Za građane sa prosečnim platama stan je i dalje samo san. Kako država može da pomogne?

– Upravo je pomenutom Uredbom država dozvolila sabiranje plata bračnih drugova, pa je procenjeno da i građani sa prosečnim primanjima mogu da plate mesečnu ratu kredita. Uslovi koje Uredba propisuje su da je korisnik sredstava državljanin Srbije, da on ili njegov bračni drug ne poseduju u vlasništvu stambeni objekat u celosti, nemaju stambeni kredit, mesečna zarada da im ne prelazi maksimalan neto iznos od 150.000 dinara pojedinačno, starosna granica korisnika kredita je 70 godina života za otplatu poslednje rate. Dakle, država je pomogla olakšanjem uslova, smanjenjem učešća i podizanjem starosne granice.

  • Kada će biti useljeni prvi stanovi na lokaciji bivše kasarne Stepa Stepanović na Voždovcu i koliko će biti stanova?

– Prvi objekti biće završeni na proleće, tako da i useljenje prvih stanara očekujemo početkom maja. U prvoj fazi će biti useljeno oko 500 stanova.

  • Koliko je tih stanova do sada prodato, budući da se čuju tvrdnje da je ta brojka mala i da stanovi i nisu tako jeftini kako je najavljivano?

– Građevinska direkcija Srbije do sada je prodala skoro 1.600 stanova, dok je još oko 150 u proceduri sklapanja ugovora, od 2.400 stanova, koliko ih je bilo pušteno u prodaju do ovog trenutka. Podatak da je Građevinska direkcija u ovoj fazi gradnje prodala stanove u vrednosti od oko 100 miliona evra, u vreme ekonomske krize koja je pogodila tržište nekretnina u celom svetu, najbolje govori o tome da su kupci prepoznali svoj interes da u pomenutom naselju reše svoje stambeno pitanje.

  • Da li je izabran privatizacioni savetnik za uljne škriljce kod Aleksinca?

– Još uvek nije izabran konsultant koji će pružati stručnu pomoć u pripremi i sprovođenju postupka izbora strateškog partnera za eksploataciju, pripremu, preradu i proizvodnju nafte i naftnih derivata iz uljnih škriljaca. Javni poziv za prikupljanje ponuda za nabavku usluga u otvorenom postupku je završen i biće objavljen u Službenom glasniku narednih dana. Izbor privatizacionog savetnika se očekuje u toku aprila, imajući u vidu da u javnom oglasu postoje rokovi.

  • Ima li šanse da se do kraja mandata ove Vlade nađe strateški partner za uljne škriljce i ko bi to mogao biti?

– Kada konsultant završi svoj deo posla, Vlada će doneti odluku o izboru modela strateškog partnerstva i raspisati javni konkurs. Imajući u vidu da će se ovaj proces izbora strateškog partnera završiti najranije do kraja ove godine, nije moguće da to bude u toku mandata ove Vlade. U svakom slučaju, radi se o projektu za naredne decenije i generacije koje dolaze, pa ga nikako ne treba povezivati sa dnevnom politikom.

  • Da li bi se ti škriljci u Aleksincu i prerađivali, budući da među meštanima ima već negodovanja zbog toga?

– Viši nivo projektne dokumentacije, kao i analiza tržišta, pokazaće gde će se nalaziti postrojenje za preradu uljnih škriljaca. Zbog mogućnosti da se eksploatacija uljnih škriljaca zloupotrebi kako bi se građani plašili mogućih negativnih posledica njihove prerade, uveravamo sve da je reč o najnovijoj tehnologiji, sa minimalnim negativnim efektima na životnu sredinu. Kada budemo doneli odluku o lokaciji gde bi se postrojenje gradilo, uradićemo i studiju procene uticaja na životnu sredinu, u čijoj izradi i donošenju će učestvovati javnost. Dakle, javnost će biti uključena u svaki segment projekta.

  • Spekuliše se da će selo Subotinac koje leži na uljnim škriljcima biti iseljeno, da će biti izmenjen čak i tok reke Moravice. Ima li u tome istine?

– Studija izvodljivosti i ostala projektna dokumentacija će pokazati koliki će deo površinski kop obuhvatiti, a na osnovu toga i koja će površina biti obuhvaćena. Urađen je Projekat izmeštanja reke Moravice, gde je planirano njeno izmeštanje u dužini od 1.300 metara.

  • Revizor je protiv vas, odnosno vašeg ministarstva podneo prekršajnu prijavu . Na šta se ona konkretno odnosi ?

– Nisam još dobio prijavu revizora pa ne bih želeo ni da je komentarišem. Siguran sam da nijedan dinar u ministarstvu nije potrošen nenamenski. U svakom slučaju prihvatiću svaku odluku suda i ako treba platiti novčanu kaznu.

Mrkonjić je vrlo specifičan čovek

* Nedavno ste se i skandalizovali nad Mrkonjićevim opaskama na Fejsbuku i Tviteru? Šta vas je to tako zaprepastilo?

– Mrkonjić je vrlo specifičan čovek sa kojim imam izuzetno korektan odnos i saradnju. To, međutim, ne znači da moram da podržim sve njegove postupke. Svaki put mu otvoreno kažem šta mislim o njima, i ubuduće ću to činiti.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari