Višestruko potcenjena vrednost šuma, kao i zaliha drvne građe, uz prikazivanje manje dobiti od stvarne, samo su neke od nepravilnosti u poslovanju Vojvodinašuma za 2013, objavljenih u petak u izveštaju Državne revizorske institucije (DRI).
U izveštaju se na 140 strana ukazuje na niz nepravilnosti, od sprovođenja javnih nabavki do angažovanja šest advokatskih kancelarija u jednom danu.
DRI je objavila da je JP Vojvodinašume procenom da šume kojima gazduju vrede 6,7 milijardi dinara, višestruko potcenilo njihovu vrednost. Prema reviziji finansijskih izveštaja o pravilnosti poslovanja kao nepravilnost se navodi i da je vrednost zaliha drveta procenjena na 161,6 miliona dinara, ne uključuje vrednost posečenog drveta, te su i zalihe potcenjene. Navodi se da je preduzeće Vojvodinašume iskazalo manju dobit za 2013. od ostvarene. Revizor procenjuje da je ovakva procena posledica prikazivanja većih rashoda i neprimenjivanja međunarodnih računovodstvenih standarda, a nije obračunato 18,8 miliona primljenih donacija.
Takođe, odlukom direktorke Marte Takač, za advokatske usluge je izdvojeno više od 15 miliona dinara. Revizijom je utvrđeno da su sa svakim od izabranih advokata i u 2012. godini bili zaključeni ugovori. Pozivi za podnošenje ponuda sa konkursnom dokumentacijom su upućeni na po tri adrese potencijalnih ponuđača, a ponudu je u svakom postupku podneo samo jedan advokat. Svi izabrani advokati, osim jednog, imaju sedište u Novom Sadu. Takođe, ugovoreno je pravo da advokati naplate troškove prevoza, odsustvovanja iz kancelarije, smeštaja i dnevnica. Sa svim advokatima, bez izuzetka, ugovoreno je da u slučaju uspeha u sporu advokat ima pravo na naplatu troškova od suprotne strane. U obrazloženju Vojvodinašuma, koje je deo izveštaja DRI, između ostalog, navodi se da je „na to uticalo angažovanje diplomiranih pravnika u velikom broju postupaka javnih nabavki“.
Uprkos tolikom broju angažovanih advokata, većina objavljenih tendera sprovedena je u suprotnosti sa Zakonom o javnim nabavkama. Takođe, u nekim ugovorima sa fizičkim i pravnim licima nije ni sprovođena javna nabavka, iako je to bila zakonska obaveza.
DRI je navela i da se zbog različitih cena rada po ograncima, zarade zaposlenih u Vojvodinašumama obračunavaju i isplaćuju u različitim iznosima za isti rad, što nije u skladu sa Zakonom o radu, kao i da direktori ogranaka imaju različite plate po osnovu različitog broja bodova.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.