Unija poljoprivrednika: U uništenje stočnog fonda uključene su pojedine političke strukture 1Foto: EPA-EFE/ CLEMENS BILAN

Predsednik Unije poljoprivrednih proizvođača Zlatan Đurić saopštio je danas da državni vrh još uvek nije odgovorio na zahteve stočara u vezi sa plasmanom tovnih svinja i optužio Vladu Srbije i predsednika Aleksandra Vučića da su uradili sve suprotno u odnosu na upućene zahteve.

„Umesto da ponište zaključak Vlade kojim se preuzima 15.000 tovljenika od skladištara Robnih rezervi, već deseti dan Robne rezerve šalju naloge za isporuku tovnih svinja svojim skladištarima, na već postojeći višak na tržištu od 90.000 tovljenika“, navodi se u Đurićevom saopštenju za medije.

Upozorio je da je takvim postupanjem države omogućeno klaničarima da ne moraju kupovati na tržištu, već da i dalje obaraju cenu tovljenika, a uporedo sa tim dižu cene svinjskog mesa u svojim radnjama.

„Pored toga, uvoz svinjskog mesa iz EU i dalje traje nesmanjenim tempom. O interevntnom otkupu 30.000 tovljenika niko i ne pomišlja. Takođe ni o imenovanju ombudsmana za hranu i preispitivanju Sporazuma o stabilizaciji pridruživanju sa EU“, naveo je Đurić.

Unija poljoprivrednih proizvođača, čije je sedište u sremskoj Mitrovici, smatra da su u uništenje stočnog fonda uključene i pojedine političke strukture, uvoznički lobi i briselski komesari, jer je još 3. marta ove godine objavljen Nacrt zakona o uređenju tržišta, koji imaju sve zemlje osim Srbije.

„Tim nacrtom zakona o uređenju tržišta predviđene su tri mere u slučaju poremećaja tržišta: javna intervencija, podrška privatnim skladištarima i vanredne interventne mere. Ova poslednja mera se primenjuje u situacijama kao što je ova trenutna, kada imamo viškove roba i niske otkupne cene“, piše u saopštenju.

Đurić tvrdi i da je taj zakon „lično stopirao“ Aleksandar Vučić, o čemu svedoči i njegova nedavna izjava prilikom posete Priboju da država ne može da uređuje tržište niti da otkupljuje tržišne viškove.

Prema Đurićevim rečima, u ovoj situaciji stočari mogu da prodaju tovljenike po 110-115 dinara za kilogram ili da se zaduže kod banaka, kako bi pokrili zaduženja kod dobavljača stočne hrane, dok o obnavljanu novog ciklusa tova ne mogu ni da pomišljaju.

„I to će najviše pogoditi tovljače sa područja AP Vojvodine, jer će ostati bez državnog zemljišta po pravu prečeg zakupa. Na taj način desiće se ono na šta godinama upozoravamo – da će nam ovim potezom oteti stoku, zemlju i letinu, jer bez zemlje nema ni letine“, naveo je Đurić.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari