U Srbiji je iz godine u godinu u porastu upotreba platnih kartica i taj pozitivan trend se očekuje i u narednom periodu.
To je istaknuto u Privrednoj komori Srbije (PKS) gde je održano je tradicionalno 15. savetovanje „Platne kartice 2017“ na kome su predstavaljene novine u kartičarstvu i bezgotovinskom načinu plaćanja.
Ukupan broj izdatih platnih kartica na kraju 2016. godine je bio 6.900.997, što je za 9,4 odsto više nego u prethodnoj godini. Ukoliko se u obzir uzmu i kartice sa funkcijom e-novca (a to su uglavnom pri pejd kartice za plaćanje na internetu), ukupan broj izdatih kartica je 6.965.354, pa je ostvareni rast preko 10 odsto. Prošle godine učinjen je pomak u broju aktivnih kartica, koje su povećale svoje učešće u ukupno izdatim karticama na 57 odsto, a godinama unazad to učešće je bilo 50, ili ispod 50 odsto, rekla je Katarina Ocokoljić, sekretar Udruženja za bankarstvo, osiguranje i druge finansijske institucije PKS.
U strukturi izdatih platnih kartica, dominantne su debitne sa 84,14 odsto , dok je učešće kreditnih kartica 15,86 odsto.
Posle nekoliko godina opadanja prosečne vrednosti transakcijama platnim karticama u Srbiji, ovaj trend je zaustavljen. U odnosu na prethodnu godinu došlo je do pada prosečnih vrednosti samo na segmentu kreditnih kartica, objasnila je Ocokoljić.
Kako je istakla, pozitivni su trendovi i u e-trgovini. U odnosu na prethodnu godinu 2016 ostvaren je rast broja i vrednosti transakcija u kupovini roba i usluga preko interneta. Ukupan broj plaćanja za robe i usluge kupljene na internetu, u 2016. godini je bio 3.852.840, od čega gotovo 95 odsto predstavljaju transakcije sa platnim karticama, a 5 odsto čine plaćanja upotrebom e-novca.
Iako promet ostvaren platnim karticama na internetu u Srbiji, beleži dinamične stope rasta poslednjih godina, broj transakcija i promet internet platnim karticama na stranim sajtovima, veći su oko tri puta u odnosu na transakcije i promet ostvaren na domaćim sajtovima, ukazala je Ocokoljić.
Cilj je, po rečima sekretara Udruženja za bankarstvo, osiguranje i druge finansijske institucije PKS, da se promoviše razvoj kartičarstva u Srbiji i poveća procenat bezgotovinskog plaćanja. Brz razvoj informacionih tehnologija i telekomunikacija, kako je rečeno na savetovanju, neprestano uvodi novine i u oblast platnih kartica.
Vesna Džudović, predsednik Grupacije za razvoj platnih kartica PKS, istakla je da kartičarstvo prati najnovije tehnologije i inovacije. Nastavlja se trend intenzivnog razvoja digitalnih bankarskih proizvoda i mobilnog bankarstva koji su efikasniji i pristupačniji korisnicima.
Sava Savić, pomoćnik ministra trgovine, turizma i telekomunikacija, ocenio je da se usled digitalne transformacije poslovanja i ekonomije najviše promene dešavaju upravno na bankarskom tržištu. Mobilno bankarstvo je prvi sektor gde se virtuelno izjednačilo sa realnim, rekao je Savić.
Nenad Petrović, zamenik generalnog direktora Sektora za platni sistem Narodne banke Srbije podsetio je na nedavno usvojenu regulativu – Zakon o platnim uslugama kojim su stvoreni temelji za brži razvoj bezgotovinskog, elektronskog plaćanja, pojavu inovativnih platnih rešenja i kojim je izvršeno usklađivanje ove oblasti sa standardima EU. Petrović je još istakao da su instant plaćanja jedna od sistemskih stvari kojom se Narodna banka Srbije bavi u ovom momentu. U pitanju su plaćanja u kojima se prenos platne poruke, informacije o izvršenom plaćanju i raspoloživost sredstava na računu primaoca plaćanja odvija u skoro realnom vremenu na 24/7/365 osnovi. Dakle, ova plaćanja će omogućiti isto iskustvo kao i pri plaćanju gotovim novcem – pored trenutne potvrde o izvršenju transakcije i trenutnu dostupnost sredstava na strani primaoca plaćanja. Instant plaćanja predstavljaju veliku šansu za kreiranje proizvoda zasnovanih na korišćenju potencijala mobilnog telefona (na primer korišćenje M-bankinga za instore i online plaćanja).
Na svetovanju je prvi put u Srbiji predstavljen nacionalni kartičarski sistem Kine, „UnionPay International“, koji je u 2016. godini izdao više od 6 milijardi kreditnih i debitnih kartica, što je za 1,5 milijardu više od ukupnog broja kartica izdatih od strane Visa i Mastercard. Imajući u vidu da je u 2016. godini 135 miliona Kineza putovalo u inostranstvo, od čega je više od 10 miliona putovalo u Evropu, mogućnosti za uključivanje „Union Pay“ u ATM i trgovačku prihvatnu mrežu izazvalo je veliko interesovanje prisutnih.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.