Premijer Srbije Aleksandar Vučić najavio je juče da će radnicima u prosveti plate biti povećane između pet i sedam odsto, a lekarima i zdravstvenom osoblju, kao i zaposlenima u vojsci, policiji, socijalnim ustanovama i kulturi po pet odsto.
U naredne tri do četiri nedelje, penzionerima, kojih ima 1.780.000, biće isplaćena jednokratna pomoć od pet do šest hiljada dinara, istakao je Vučić. On je, na konferenciji za novinare, dodao da će povećanje penzija biti od 1. januara i da će iznositi od 1,5 do 1,7 odsto. Vučić je rekao i da bi radnici u pravosuđu trebalo da se odluče da li će prihvatiti jednokratnu pomoć ili povećanje plate od pet odsto.
MMF je pristao na ovoliko povećanje plata i penzija tek pošto se Vlada Srbije obavezala da zaustavi dalje zaduživanje Azotare, Petrohemije i RTB Bora. Kako saznajemo od izvora koji je učestvovao u pregovorima, tek kada je Vlada Srbije pristala da prestane sa dosadašnjom praksom da preduzeća poput Azotare nagomilavaju gubitke tako što uopšte ne plaćaju struju i gas koje koriste u proizvodnji, MMF se složio sa povećanjem plata.
„Dogovoreno je da će od sada sva ova preduzeća morati da unapred plaćaju za sav gas i struju koja im je potrebna“, kaže naš sagovornik. Kako objašnjava, to znači da će Azotara, Petrohemija i RTB morati da obustave proizvodnju, osim ako ne pronađu način da svoju robu prodaju bez gubitaka. Dalje gomilanje dugova više nije dozvoljeno.
Problem u pregovorima je nastao jer MMF nije hteo da pristane da se sav „fiskalni prostor“, odnosno postignute uštede, iskoristi za podizanje plata i penzija, tvrdeći da će država i naredne godine morati da pokriva gubitke preduzeća kao što je Azotara, što znači da od raspoloživog novca treba prvo oduzeti sredstva potrebna da se finansiraju dalji gubici ovih firmi.
Kako navodi naš sagovornik, MMF je pred ministra finansija Dušana Vujovića izneo računicu po kojoj godišnji gubici Azotare iznose 50.000 evra po svakom zaposlenom, pri čemu troškovi za plate čine tek 17 odsto troškova. To znači da bi se državi više isplatilo da obustavi proizvodnju u Azotari, a da radnicima nastavi da isplaćuje plate da ništa ne rade, nego da i dalje nastavi da proizvodi i pravi nove manjkove.
Država, međutim, nikako nije pristajala da ugasi mašine, zbog čega je Fond insistirao da se onda pretpostavi da će i u sledećoj godini gubici biti jednaki kao i u ovoj i da se onda taj novac ubaci u budžet, što bi značilo da više nema toliko novca za plate i penzije. Na kraju je država popustila utoliko što je pristala da Azotara ubuduće mora da sve svoje energente plaća unapred, a ujedno se obavezala i da ubrza rad na pronalasku kupca za ovo i druga propala preduzeća.
Otuda i jučerašnje izjave premijera vezane za Azotaru i RTB Bor.
Premijer je prvi put pomenuo da bi Azotara mogla da završi u stečaju i priznao da je to preduzeće razlog zbog kojeg je država morala da bude „opreznija oko povećanja plata i penzija“. Prema njegovim rečima, Azotara košta svakog penzionera 3.000 dinara godišnje, jer država za to preduzeće daje 50 miliona evra, samo da bi se proizvodnja nastavila. Da nema Azotare, svaki penzioner bi imao 250 dinara veću penziju mesečno.
„Tih 50 miliona evra za Azotaru je jedan odsto povećanja penzija. Pojeli su 3.000 dinara svakom penzioneru“, rekao je premijer.
On je za ovakvu situaciju okrivio „lažne izveštaje“ i činjenicu da je Srbijagas imao obavezu da Azotari dostavlja energente, „pa se nije znalo šta je od toga Azotara platila, a šta ne“.
„Ja sam mislio da po nižoj ceni gasa oni moraju bolje da rade“, rekao je premijer, pre nego što je dodao da se na kraju ispostavilo da su za šest meseci kada nisu radili imali iste operativne troškove kao kada jesu.
On je zato najavio da će do kraja ove godine otkaze dobiti rukovodioci „skoro svih“ javnih preduzeća koja su ovako poslovala, što znači da će Azotara, RTB i Petrohemija sigurno dobiti novo rukovodstvo.
PUPS: Uspešni pregovori sa MMF
Beograd – U prethodne dve godine PUPS je dao punu podršku konceptu premijera Aleksandra Vučića za teške mere fiskalne konsolidacije. Pametno, racionalno i odgovorno vođenje finansija, korak po korak, dovelo je do stabilizacije finansija i uspešnih pregovora sa MMF-om – izjavio je povodom postignutih dogovora sa MMF-om Milan Krkobabić, predsednik Partije ujedinjenih penzionera Srbije.
U saopštenju se ističe da je najavljena jednokratna pomoć penzionerima izraz dubokog razumevanja za materijalni položaj onih koji su dali najveći doprinos ali predstavlja i vid zahvalnosti najstarijima za ogroman teret koji su nosili u prethodnom periodu. Lider PUPS podvukao je da se najava povećanja plata i penzija, u duhu politike koju PUPS zastupa od svog osnivanja a to je solidarnost sa najugroženijima i njihova zaštita. Turbulentna vremena zahtevaju hrabre odluke i dosledne ljude. PUPS ostaje čvrsto privržen konceptu premijera Vučića za ekonomski i privredni oporavak zemlje i davaće pun doprinos bez obzira na najrazličitije izazove – navodi se u saopštenju.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.