Užice se zadužilo kreditom od 200 miliona dinara 1

Odbornička većina u užičkoj skupštini, koju čine SNS i SPS sa svojim koalicionim partnerima, odlučila je da zaduži gradski budžet za 200 miliona dinara.

Taj novac, kako je naveo gradonačelnik Tihomir Petković, biće iskorišćen za „finansiranje kapitalnih investcija“.

Za dogradnju i rekonstrukciju fabrike vode, investiciju koja je vredna 400 miliona dinara od čega je država obezbedila 360 miliona, biće utrošeno 40 miliona dinara kao učešće grada u tom projektu. Međutim, najveći deo kredita, odnosno 110 miliona dinara, planiran je za „kapitalno održavanje lokalnih puteva i ulica“. Osim toga, za izgradnju lokalnih puteva u mesnim zajednicama je izdvojeno 20 miliona, a za rekonstrukciju sportske sale u OŠ „Aleksa Dejović“ 12 miliona dinara. Za završetak sportske hale u Krčagovu je odvojeno 10 miliona, za rekonstrukciju platoa ispred zgrade Skupštine grada pet miliona, a za završetak vrtića na Pori – tri miliona dinara.

– Sa novim kreditom od 200 miliona dinara, Užice je daleko ispod dozvoljenig limita zaduženja koji je propisan Zakonom o javnom dugu. Na kraju 2017. godine dodatno ćemo se zadužiti, jer ćemo ove godine vratiti oko 160 miliona dinara ranijih obaveza po drugim kreditima – najavio je gradonačelnik Petković.

Predsednik Skupštine Branislav Mitrović je, nakon sednice, saopštio da opozicija ovog puta nije imala ozbiljnijih zamerki na kreditno zaduženje i dodao da se nada da su se poklopila mišljenja pozicije i opozicije o kapitalnim projektima u gradu.

Međutim, Jovan Marković, predsednik užičkih demokrata, ističe da se ta stranka, tokom ranije sednice na kojoj se usvajao budžet za 2017. godinu, protivila nameri vlasti da zaduži grad za 200 miliona dinara.

– Naše protivljenje smo izneli tokom rasprave o budžetu za ovu godinu i naše mišljenje o tome nije se promenilo – naveo je za Danas Marković i istakao da „asfaltiranje seoskih puteva ne može da bude kapitalni projekat“.

– DS se protivi novom zaduženju, jer je vlast za četiri godine zadužila grad za skoro 800 miliona dinara, a da pri tome nije bilo značajnih ulaganja u kapitalne projekte – dodao je Marković i naveo da „aktuelno rukovodstvo grada dokazuje da nema viziju razvoja Užica i da se zadužuje zbog sopstvene nesposobnosti“.

Na molbu da objasni na osnovu čega tvrdi da je ukupno zaduženje grada na kraju prošle godine bilo 800 miliona dinara, a ne 395 miliona dinara, kako to tvrdi gradska uprava koja je na osnovu toga dobila saglasnost od Uprave za javni dug da se može zadužiti za novi kredit od 200 miliona dinara, a da su najveći iznosi ranijih kredita vraćeni, Marković je objasnio: – Ne sporim da je dobijena saglasnost, jer budžet nije preopterećen kreditima, što znači da su i ranije vlasti, poput DS, vodile računa o tome da se grad prekomerno ne zadužuje. Međutim, sadašnja vlast je, od januara 2013. godine do sada, povukla kredita od 760 do 780 miliona dinara. Moguće je da su u međuvremenu vraćeni raniji krediti, ali činjenica je da je aktuelna vlast za četiri godine donela odluke o kreditnim zaduženjima u tom iznosu“.

Proteklih dana, u javnosti se baratalo različitim informacijama o ukupnom kreditnom zaduženju užičkog budžeta, pa je tokom sednice Mirjana Drndarević, načelnica Gradske uprave za finansije, računovodstvo i privredu, saopštila da je „ukupna zaduženost, uključujući i novi kredit, 595 miliona dinara“.

– Zaključno sa 31. decembrom 2016. godine, neotplaćeni deo po ranije ugovorenim kreditima za finansiranje kapitalnih investicija je iznosio 395 miliona dinara, što je bilo 16 odsto budžetskih prihoda koji su u prošloj godini iznosili 2,3 milijarde dinara – objasnila je načelnica.

Prema Zakonu o javnom dugu, lokalne samouprave se mogu zaduživati kreditima za kapitalne investicije do 50 odsto ukupnih tekućih budžetskih prihoda u protekloj godini, uz ograničenje da godišnja rata otplate ne može da pređe 15 odsto istih prihoda. To znači, prema podacima gradske uprave, da Užice u prošloj godini nije premašilo zakonske limite zaduženja.

Saglasnost o zaduženju

U dopisu Uprave za javni dug, od 16. januara ove godine – dan uoči održavanja užičke skupštine na kojoj je odlučeno da se budžet zaduži novim kreditom, navedeno je da su, prema podacima Uprave za trezor, ukupno ostvareni tekući prihodi užičkog budžeta u 2016. godini bili 2.341.755.502 dinara, a da je ukupno dugoročno zaduženje svim kreditima na dan 31.decembar 2016. godine bilo 395.238.407 dinara. – Imajući to u vidu, Grad Užice se u 2017. godini može zadužiti za planirani iznos od 200 miliona dinara za finansiranje kapitalnih investicionih rashoda – navedeno je u sagalsnosti koju je ta Uprava dostavila gradskoj administraciji.

 

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari