Neto profit Honde za period januar-mart pao je za čak 86 odsto u poređenju sa istim periodom prošle godine zbog jednokratnog poreza koji je Honda morala da plati za svoju fabriku u Kini, saopštila je ta kompanija. Drugi japanski proizvođač automobila ipak je prijavio rekordni profit za celu fiskalnu godinu zahvaljujući odličnoj prodaji u inostranstvu.

Neto profit Honde za period januar-mart pao je za čak 86 odsto u poređenju sa istim periodom prošle godine zbog jednokratnog poreza koji je Honda morala da plati za svoju fabriku u Kini, saopštila je ta kompanija. Drugi japanski proizvođač automobila ipak je prijavio rekordni profit za celu fiskalnu godinu zahvaljujući odličnoj prodaji u inostranstvu. Zarada Honde u poslednjem kvartalu iznosila je 25,4 milijardi jena (154,9 miliona evra) dok je u istom periodu prošle godine profit vredeo 176 milijardi jena. Honda nije optimistična kada je reč o narednim mesecima jer strahuje od nepovoljnog kursa jen-dolar koji bi mogao da smanji prihode od prodaje u inostranstvu. Kompanija je saopštila da je nepovoljni kurs izbrisao čak 261 milion evra iz ukupne zarade u prvom kvartalu ove godine. Pesimizmu doprinose i brige o severnoameričkom tržištu, gde bi kreditna kriza takođe mogla da ugrozi prodaju. S druge strane, Mazda je prijavila rast profita od 48 odsto u prvom kvartalu ove godine zahvaljujući dobroj prodaji u inostranstvu. Japanska kompanija zaradila je 46,8 milijardi jena (285 miliona evra) dok je u istom periodu prošle godine profit iznosio 31,6 milijardi jena. Kada je reč o celokupnoj fiskalnoj godini, koja je okončana u martu, Mazda je prijavila zaradu od 91,84 milijardi jena (560 miliona jena) što je za četvrtinu više u odnosu na prethodnu godinu i rekordni profit u istoriji kompanije. Micubiši motors u prethodnom kvartalu zabeležio je pad profita od 37 odsto zbog troškova nastalih zbog zatvaranja fabrike u Australiji i gubitaka na tržištu SAD. Ta kompanija prijavila je zaradu od 13 milijardi jena (79 miliona evra). Do pada profita došlo je uprkos rastu prodaje od 12 odsto zahvaljujući čemu su ukupni prihodi Micubišija iznosili 734,8 milijardi jena (4,48 milijardi evra).
Stokholm – Proizvođač bežične opreme LM Erikson saopštio je da je zabeležio pad profita od 55 odsto u prvom kvartalu ove godine, ali je reč o rezultatu koji je bolji od očekivanog pa su akcije Eriksona na berzi zabeležile rast od 20 odsto. Neto profit u prva tri meseca 2008. iznosio je 2,7 milijardi kruna (290 miliona evra) dok je godinu dana ranije Erikson zaradio 5,8 milijardi kruna. Švedski proizvođač prijavio je više troškove u prvom kvartalu, zbog nedavnih akvizicija, restrukturiranja, kao i investicija u istraživanje i razvoj. Takođe, slabom rezultatu doprineo je i pad profita od 48 odsto u zajedničkoj kompaniji Soni Erikson. „Ovo je veoma prijatno iznenađenje. To pokazuje da je Erikson sjajna zvezda u industriji komunikacija“, ocenio je analitičar Ikju benk Jari Honko. On je izjavio da je operativni profit Eriksona nadmašio očekivanja tržišta za čak 16 odsto. Uprkos rezultatu Eriksona, Honko je upozorio da se industrija proizvodnje infrastrukture za komunikacije nalazi u „teškoj fazi“.
Madrid – Stopa nezaposlenosti u Španiji znatno je porasla u prvom kvartalu 2008. godine jer je aktivnost u, nekada rastućem, sektoru građevinarstva usporila više nego što se očekivalo, saopštila je vlada te zemlje. Nacionalni institut za statistiku saopštio je da je stopa nezaposlenosti porasla sa 8,6 odsto u poslednjem kvartalu 2007. godine na 9,6 odsto u prvom kvartalu ove godine. Španija je u poslednjih 12 meseci otvorila 333.000 novih radnih mesta, a do sada je bila jedan od glavnih motora u oblasti zapošljavanja u Evropi sa oko 600.000 novih radnih mesta godišnje zahvaljujući čemu je značajno smanjila jednu od najviših stopa nezaposlenosti u Evropi. Na smanjeno otvaranje radnih mesta uticao je pad aktivnosti u sektoru građevinarstva zbog oštrijih uslova za uzimanje kredita. Ministar finansija Pedro Solbes izrazio je očekivanje da bi tokom sledećih nekoliko godina stopa nezaposlenosti u Španiji mogla da premaši deset odsto.
London – Britanske vlasti zadužene za zaštitu potrošača optužile su dva proizvođača cigareta i nekoliko velikih trgovina da su fiksirale cene proizvoda od duvana. Kancelarija za fer trgovinu saopštila je da su te kompanije ograničile cene pojedinih proizvoda i usaglasile ih u odnosu na cene brendova konkurencije ili su međusobno razmenjivale informacije o predloženim prodajnim cenama. Kancelarija je najavila da će razmotriti odgovore tih kompanija pre nego što odluči da li će preduzeti neke korake. Među kompanijama koje pominje britanska agencija navode se, između ostalih, Imperijal tobako, Galaher, Sensburi, Šel, Tesko i TM ritejl.
Peking – Aviokompanija Er Čajna saopštila je u petak da je povećala profit u prvom kvartalu za čak 147 odsto s obzirom na to da je ekonomski bum Kine doneo veliki rast broja putnika. Neto zarada iznosila je 95 miliona evra dok su ukupni prihodi povećani za 22 odsto i iznosili su 1,2 milijardi evra. Er Čajna saopštila je da dobroj zaradi doprinosi i skok vrednosti kineske valute juana prema dolaru. Jačanje juana ne donosi korist izvoznicima, ali je dobro za aviokompanije s obzirom na to da gorivo plaćaju dolarima, kao i druge troškove u inostranstvu. Procenjuje se da će kineska avioindustrija u narednim godinama beležiti godišnji rast od devet odsto, a posebno ove godine zbog Olimpijskih igara. Međutim, dodatne troškove predstavlja potreba za modernizacijom kineskih kompanija zbog sve jače konkurencije i visokih troškova za gorivo.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari