Stopa nezaposlenosti u Irskoj dostigla je rekordni nivo u poslednje četiri godine od 4,7 odsto i verovatno će se vratiti na nivo iz prethodne decenije, procenjuju Vladini statističari i ekonomisti. Povećanje stope nezaposlenosti iz novembra, kada je iznosila 4,6 odsto, predstavlja signal da se irska privreda poznata kao „Keltski tigar“ bori sa jakim evrom, zabrinutošću oko lične zaduženosti i opadajućim tržištem nekretnina.
Stopa nezaposlenosti u Irskoj dostigla je rekordni nivo u poslednje četiri godine od 4,7 odsto i verovatno će se vratiti na nivo iz prethodne decenije, procenjuju Vladini statističari i ekonomisti. Povećanje stope nezaposlenosti iz novembra, kada je iznosila 4,6 odsto, predstavlja signal da se irska privreda poznata kao „Keltski tigar“ bori sa jakim evrom, zabrinutošću oko lične zaduženosti i opadajućim tržištem nekretnina. Ekonomisti tvrde da će stopa nezaposlenosti uskoro premašiti pet odsto, prvi put posle 1998. godine. Irska poslovna i ekonomska konfederacija, koja okuplja 8.000 kompanija u kojima radi veći deo od oko dva miliona zaposlenih Iraca, saopštila je da očekuje da država u ovoj godini otvori između 10.000 i 20.000 novih radnih mesta. To će biti najmanje novih radnih mesta od ranih devedesetih, pre talasa, uglavnom, američkih investicija koje su transformisale Irsku u evropski magnet za poslovanje u oblasti kompjutera, farmacije i drugih haj-tek industrija. Alan MEKKVEJD, glavni ekonomista brokerske kuće Bloksam iz Dablina, ocenio je da bi bilo moguće otvoriti 35.000 novih radnih mesta ove godine, ali to bi i dalje bilo samo polovina radnih mesta otvorenih u 2007. godini.
Sao Paolo – Visok skok cena hrane podigao je inflaciju u Brazilu na 4,5 odsto u 2007. godini čime je završen petogodišnji period opadanja inflacije u najvećoj državi Latinske Amerike. Reč je o skoku inflacije sa oko 3,1 odsto u 2006. koji je premašio očekivanja analitičara i ekonomista. Cene hrane porasle su za 10,8 odsto prošle godine zbog povećane tražnje s obzirom na to da ova država uživa u produženom periodu stabilnog ekonomskog rasta i suvog vremena koje je pogodilo proizvodnju određenih biljaka kao što je recimo pasulj. Cene ostalih dobara kao što su stanovi, uređaji i električna energija, pale su u 2007. godini i ublažile posledice koje bi ostavio skok cena hrane. Ovaj rezultat mogao bi da natera centralnu banku da zadrži referentnu kamatnu stopu na 11,25 odsto umesto da je smanji kako bi sprečila privredu da se pregreje i izazove nove skokove cena. Analitičari procenjuju da će Brazil ovu godinu završiti sa inflacijom od 4,3 odsto.
Peking – Veliki spoljnotrgovinski suficit Kine zabeležio je pad u decembru, drugi mesec zaredom, što ukazuje da mere preduzete radi usporavanja brzog privrednog rasta daju efekte, pokazuju podaci koje je objavila kineska vlada u petak. Uprkos tom rezultatu, ukupni suficit u 2007. zabeležio je rast od 50 odsto i dostigao novi rekordni iznos čime je stvoren dodatni pritisak na Peking da preduzme korake u vezi sa kontrolom valute i uvoznim barijerama. Mesečni spoljnotrgovinski suficit u decembru iznosio je 22,7 milijardi dolara, dok je u novembru iznosio 26,3 milijardi dolara, a oktobru rekordnih 27 milijardi dolara, saopštila je carinska služba. Taj rezultat ostvaren je zbog slabljenja potrošnje u SAD, uvođenja barijera na izvoz čelika i druge robe iz Kine, kao i zbog brojnih povlačenja kineske robe iz prodaje kao što su paste za zube, morska hrana i igračke. Kineski suficit u trgovini sa SAD, koji veoma iritira Vašington, porastao je u decembru na 13,6 milijardi dolara, što je za jedan odsto više u odnosu na isti mesec 2006. godine. Suficit u razmeni sa SAD za celu 2007. takođe je porastao i to za 19 odsto i iznosio 163,3 milijardi dolara. Vašington tvrdi da Kina drži svoju valutu ispod realne vrednosti i time svojim izvoznicima daje nefer cenovnu prednost što utiče na suficit u razmeni.
Tokio – Proizvođači automobila Nisan i Krajsler postigli su dogovor prema kojem će Nisan snabdevati Krajsler automobilima radi prodaje u Južnoj Americi koja bi trebalo da počne sledeće godine, saopštile su to kompanije prošle nedelje. Model automobila, zasnovan na Nisanovom „versa“ sedanu, biće distribuiran na osnovu sporazuma pod nazivom OEM odnosno „proizvodnja sa originalnom opremom“. To znači da će japanski proizvođač dostavljati Krajsleru automobile koje već prodaje kao svoje modele, a koje će ova američka kompanija takođe prodavati, ali pod svojim brendom. OEM sporazume često sklapaju dva proizvođača automobila jer pomažu smanjivanju troškova proizvodnje i jačanju ponude. Detalji sporazuma nisu otkriveni. „Ova vrsta taktičkog partnerstva omogućava nam da povećamo ponudu a da istovremeno smanjimo skupe investicije“, izjavio je predsednik Krajslera Tom LASORDA i dodao da će sporazum pomoći toj kompaniji i da ukupnu ponudu obogati malim automobilima.
Frankfurt – Navodeći potrebu da smanji troškove, operater Nemačke berze saopštio je u petak da će premestiti sedište izvan nemačkog finansijskog centra u susedni grad. Dojče berza premestiće sedište i zaposlene (oko 1.000) iz kancelarija u Frankfurtu deset kilometara zapadno u Ešborn. Prostor za trgovanje Franfurtske berze ostaće u centru Frankfurta. Kompanija je saopštila da je bord direktora odobrio gradnju modernije zgrade u Ešbornu, koja bi trebalo da bude završena 2010. a zatim iznajmljena. Očekuje se da selidba donese uštedu novca zbog nižih poreza i cena zakupa. Osim u Frankfurtu, Dojče berza koja zapošljava oko 3.000 radnika širom sveta, ima kancelarije i u Luksemburgu, Čikagu, Londonu, Njujorku i Cirihu. Ima i manje prostorije u Moskvi, Parizu i Aziji, a planira otvaranje kancelarije u Pekingu.
London – Rols Rojs grupa, vodeći proizvođač avionskih motora , saopštila je u petak da namerava da otpusti oko šest odsto radnika. Kompanija planira da otpusti oko 2.300 menadžerskih, profesionalnih i administrativnih kadrova u Britaniji, SAD, Nemačkoj i skandinavskim državama, ali i na drugim lokacijama. Očekuje se da će u Britaniji smanjenje radne snage biti postignuto dobrovoljnim odlascima. „Grupa će nastaviti da regrutuju diplomce, učenike i ostale od kojih se očekuje da odmah doprinesu razvoju“, saopštio je kompanija. Zaključno sa novembrom, Rols Rojs je zapošljavao 39.500 radnika: 23.300 u Britaniji, 8.300 u Severnoj Americi, 2.300 u Nemačkoj, 3.400 u Skandinaviji, skoro 700 u Aziji i oko 1.500 u drugim državama.
Džino – Guverner Aljaske Sara Palin odbila je predlog kompanije KONOKOFILIPS vredan više milijardi dolara za izgradnju gasovoda koji bi povezao energetski bogati sever sa državama SAD na Srednjem zapadu i zadržala se na planu za izgradnju kompanije TRANSKANADA. KONOKOFILIPS, najveći proizvođač nafte na Aljasci, želeo je da pregovara o dugoročnom paketu poreskih olakšica na proizvodnju gasa. Prošle nedelje, Palin je odbila predlog navodeći da bi takav dogovor oduzeo državi regulatorna prava. KONOKOFILIPS nije komentarisao odluku. Plan TRANSKANADE izbio je prošle nedelje u prvi plan kao favorit. KONOKOFILIPS jedna je od šest kompanija koje su dostavile ponudu za izgradnju gasovoda, a osim njih konkurisali su i TRANSKANADA, Aljaska Gaslajn Port Autoriti, Aljaska Natural Gas Autoriti, kineski Sinopek ZPEB i AENERDŽIJA LLC. Njihovo interesovanje stiže u trenutku kada gas postaje izuzetno važan izvor energije i kada potražnja za tim energentom u SAD raste za 1,5 odsto godišnje u poslednje dve decenije. Gasovod sa Aljaske mogao bi da pomogne da potražnja u SAD bude zadovoljena jer bi isporučivao bilione kubnih stopa gasa na tamošnje tržište. Prema predlogu TRANSKANADE, trasa gasovoda u dužini od 2.759 kilometara išla bi do skladišta u kanadskom Kalgariju, koje je povezano sa svim većim tržištima na kontinentu. Projektovana cena izgradnje iznosi oko 26 milijardi dolara što bi značilo da bi ovaj gasovod bio najveće i najskuplje energetsko postrojenje ikada izgrađeno u Severnoj Americi.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.