Evropska unija prekrišla je međunarodne zakone trgovine zbog naplaćivanja dodatnih naknada na uvoz norveškog lososa, presudila je u petak Svetska trgovinska organizacija, ali nije naredila EU da ukine naknade. Norveška je proglasila pobedu u sporu, koji je pokrenula nakon što je EU, u januaru 2006, uvela petogodišnje tarife na norveške proizvode.

Evropska unija prekrišla je međunarodne zakone trgovine zbog naplaćivanja dodatnih naknada na uvoz norveškog lososa, presudila je u petak Svetska trgovinska organizacija, ali nije naredila EU da ukine naknade. Norveška je proglasila pobedu u sporu, koji je pokrenula nakon što je EU, u januaru 2006, uvela petogodišnje tarife na norveške proizvode. Naknade su blokirale uvoz ribe koja košta manje od 2,8 evra za kilogram, a taj potez podržali su škotski i irski ribari. „Antidamping mere EU nisu u skladu sa pravilima STO u toliko ključnih tačaka da očekujemo od EU da povuče te mere u kratkom periodu. Važno je da norveška industrija lososa ima stabilne uslove za izvoz u EU što pre“, izjavio je Jonas Gar Stor, ministar spoljnih poslova Norveške. Oko 60 odsto norveškog lososa prodaje se u EU. Iako je panel STO proglasio Brisel krivim po 22 tačke, Evropska komisija je saopštila da je zadovoljna što je odbačen zahtev Norveške za eliminisanje antidamping naknada. Panel je odbio argumente Norveške u još 15 tačaka, a o 10 nije želeo da odlučuje. Najvažnije za EU je što STO nije predložila nijedan način za sporovođenje odluka što verovatno daje šansu Briselu da zadrži niže naknade. Norveška je odlučila da ne pristupi EU 1973. godine zbog zabrinutosti da bi njeno ribarstvo trpelo od nefer konkurencije EU.
Najrobi – Konzorcijum predvođen Frans Telekomom pobedio je dva rivalska konzorcijuma na tenderu za kupovinu 51 odsto udela u kenijskoj državnoj telekomunikacionoj kompaniji koja se nalazi u problemima. Frans Telekom je ponudio 390 miliona dolara (266 miliona evra) za 51 odsto akcija u Telkom Kenija čime je pobedio južnoafrički Telkom koji je ponudio 281 milion dolara i indijski Rilajens komjunikejšn (221 milion dolara). Konzorcijum će sa vladom Kenije pregovarati o načinu isplate novca do 21. decembra. „Ova transakcija veoma se uklapa u strategiju Frans Telekoma za razvoj na brzorastućim tržištima. Kako je penetracija mobilnih telefona trenutno ispod 30 odsto, tržište mobilne telefonije u Keniji i dalje nudi veliki potencijal“, navodi se u saopštenju Frans Telekoma. Zajedno s vlasništvom u Telkom, Frans Telekom stiče i licencu za pružanje usluga mobilne telefonije. Telkom Kenija ima i monopol na fiksnu telefoniju u Keniji, koja je najveća ekonomija u Istočnoj Keniji, ali taj deo poslovanja stagnira od 2000. kada je Kenija liberalizovala tržište mobilne telefonije. Od juna 2000. kada je bilo 180.000 korisnika mobilne telefonije, upotreba mobilnih telefona značajno je porasla i sada mobilnu telefoniju u Keniji koristi 6,48 miliona pretplatnika.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari