Ljudi koji se nalaze u javnim institucijama u Srbiji u uslovima predizborne kampanje se realno nalaze pred velikim iskušenjem da deo novca iz budžeta dodele sebi bliskim političkim partijama ili iskoriste za razne vrste pomoći građanima zarad sticanja političkih poena, izjavio je Nemanja Nenadić, programski direktor Transparentnost Srbija na predstavljanju studije “Predizborno rasipanje javnih resursa i kako ga sprečiti”.
Kako kaže, iako se radi o uglavnom legalnim načinima na koji se taj novac dodeljuje, cela stvar je potpuno neispravna te javnost tome treba i može da se suprotstavi na dva načina.
„Prvi je da se apeluje da do zloupotreba ne dolazi, a drugi je da se donesu konkretne mere kojima bi tako nešto bilo onemogućeno“, poručuje Nenadić.
Inače, kako je navedeno u toj studiji, u kampanji za parlamentarne i lokalne izbore održane u decembru prošle godine, za dodeljivanje jednokratne i drugih vidova pomoći pojedinim kategorijama stanovništva vlast je utrošila čak 420 miliona evra.
Ocena prisutnih na predstavljanju studije je da je taj novac mogao da bude iskorišćen na mnogo kvalitetniji i isplativiji način za celokupno društvo.
Zamenik direktora časopisa Nova ekonomija Aleksandar Milošević istakao je da je za one koji se nalaze na vlasti veoma isplativo da pred izbore penzionerima raspodele budžetska sredstva kao pomoć ili povećaju penzije kao i da se prolongira plaćanje računa za komunalije, tako što se računi ne šalju na adrese potrošača dok izbori ne prođu, jer bez obzira koliko se novca za te stvari izdvoji, ostvariće benefit za sebe u vidu većeg procenta dobijenih glasova na izborima.
– Teško bismo te ljude na vlasti koji se služe takvim sredstvima mogli nazvati investitorima u svoju korist, jer to i nije njihov novac već sredstva koja iz svog džepa izdvajaju svi građani Srbije. Ono što je važno naglasiti je to, s obzirom da tih sredstava u budžetu nema, jer je stalno u deficitu, da je država morala da se zaduži da bi do njih došla. Podsećanja radi, Fiskalni savet je pred izbore 2022. godine, kada su svi građani dobili po 100 evra, kao i kada je isplaćena jednokratna pomoć mladima do 30 godina, upozorio da se država za sva ta davanja zadužila za sumu od oko milijardu evra. Vlast je svesna da će građani rado gledati na takvu pomoć umesto promišljati da će morati kasnije da je vraćaju kroz kamate za uzete kredite i zbog toga rado koristi opciju dodeljivanja jednokratne pomoći, jer je to za nju veoma isplativo – rekao je Milošević.
On je dodao da se kada je reč o predizbornom rasipanju javnih sredstava stvari neće popraviti na bolje dok god se ne podignu demokratski nivo i politička kultura našeg društva, odnosno da dok toga ne bude vlast će pribegavati davanju ad hok pomoći glasačima da bi izvukla korist umesto da donosi sistemska rešenja kojima ne bi mogla da se pohvali pred sam početak kampanje.
Profesor Fakulteta političkih nauka u Beogradu Zoran Stojiljković je naglasio da nema demokratije bez fer i ravnopravnih izbora i shodno tome neophodno je uvesti pravila koja bi sprečila kupovinu glasova kroz dodelu budžetskih sredstava raznim kategorijama stanovništva.
– Između ostalog, potrebno je zarad toga ograničiti sumu novca koje političke stranke smeju da ulože u svoju predizbornu kampanju. Ranije je u Srbiji bilo šest stranaka koje su mogle da za predizbornu kampanju prikupe više od milion evra. Jedina stranka koja sada može da prikupi sumu od milion ili dva evra, i sve to iz sredstava koje dodeljuje država, je Srpska napredna stranka. Ako bi se uvelo ograničenje koliko novca bi se moglo potrošiti u kampanji to bi malo disciplinovalo stvar i izjednačilo izborne uslove za sve učesnike na njima. Jer ako se to ne promeni ostaje aktuelna situacija u kojoj su oni koji mogu da prikupe ogromne sume novca za preizborne potrebe praktično nedodirljivi – zaključio je Stojiljković.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.