Vučić danas pred poslanicima 1Foto: Fonet / Nenad Đorđević

Premijer Srbije Aleksandar Vučić prikljućiče se danas popodne članovima svog kabineta u Skupštini Srbije, na sednici na kojoj će se raspravljati o budžetu za 2017. godinu, izjavila je sinoć predsednica parlamenta Maja Gojković.

Prema njenim rečima, Vučić je izrazio želju da lično predstavi budžet, a na sednicu će doći posle susreta sa evropskim komesarom za proširenje Johanesom Hanom.

Sve će biti gotovo pre 15. decembra i građane interesuje suština budžeta, prikazivanje rezultata Vlade. Bićemo u vrhu, prva ili druga evropska država, imamo istorijski minimum deficita, veliko ulaganje u poljoprivredu, zdravstvo, obrazovanje, u obnovu škola i puteva, rekla je Maja Gojković, gostujući u Dnevniku RTS. Ona je navela da rasprava o budžetu počinje sutra, dodavši da je teško postići dogovor sa  opozicijom.

Sećanje građana koji su gledali sednicu pre nekoliko dana nije izbledelo. Videli ste pokušaj dogovora SNS i dela opozicije i kako to izgleda kada želite da se dogovorite sa ljudima koji ne žele pristojnu Srbiju, koji psuju oca Aleksandru Martinoviću, a majku Marijanu Ristićeviću, rekla je Maja Gojković.

Predsednica Skupštine je istaka da je Vlada ponosna na to što ulaže u kulturu i dodala da se očekuje završetak rekonstrukcije Narodnog muzeja, muzeja Savremene umetnosti i zgrade Radio-televizije Vojvodine koja je uništena 1999. godine.

Skupština Srbije utvrdila je juče dnevni red sednice, a zasedanje će biti nastavljeno danas razmatranjem Predloga zakona o budžetu za 2017. godinu.

Posle usvajanja dnevnog reda, koje je trajalo tri sata, predsednica Skupštine Srbije Maja Gojković na trenutak je otvorila raspravu, a zatim je, posle kraće pauze, obavestila poslanike da će zasedanje biti nastavljeno danas u 11 časova. Ona je dodala da mora da vidi kada je ministar finansija Dušan Vujović u mogućnosti da izloži predlog budžeta, a zatim je obavestila poslanike da će sednica biti nastavljena danas.

Poslanici će danas razmatrati i izmene i dopune Zakona o budžetskom sistemu, kao i dopune Zakona o privremenom uređivanju načina isplate penzija. Poslanici će razmatrati i odluke o izmenama i dopunama finansijskih planova Republičkog fonda za penzijsko i invalidsko osiguranje, Republičkog fonda za zdravstveno osiguranje, Fonda za socijalno osiguranje vojnih osiguranika i Nacionalne službe za zapošljavanje za 2016. godinu.

Poslanici opozicije su tražili da se na dnevni red sednice stavi nekoliko desetina zakona koje su oni predložili, ali vladajuća većina nije prihvatila.

Šef poslaničke grupe Socijaldemokratske stranke Marko Đurišić predložio je, između ostalog, da se na dnevni red sednice stavi nekoliko zakona, kao i Predlog odluke o obrazovanju anketnog odbora radi utvrđivanja činjenica i okolnosti u vezi sa rušenjem objekata u delu Beograda koji je poznat kao Savamala. On je pozvao poslanike da glasaju za predlog da se formira anketni odbor u kome će učestvovati sve parlamentarne stranke, da parlament bude mesto gde će moći da se čuje istina o događajima.

Da parlament bude mesto gde oni koji se plaše da pristupe pravosudnim organima, koji su potpuno pod kontrolom vladajućih stranaka, mogu da dođu kao u sigurnu kuću i kažu šta znaju o tome, rekao je Đurišić. NJegov stranački kolega Goran Bogdanović predložio je izmene Zakona o javnom informisanju i medijima, koje predviđaju da se u Registar medija upišu svi vlasnici, direktni i indirektni, bez obzira na visinu udela u osnivačkom kapitalu.

Šef poslaničke grupe Dveri Boško Obradović predložio je da se na dnevni red sednice stavi Predlog rezolucije o genocidu nad Srbima u Nezavisnoj državi Hrvatskoj, navodeći da je ovo “nesumnjivo tema koja tangira svakoga ko se oseća Srbinom”. On je rekao da nema nijednog jedinog razloga da se o njoj ne raspravlja.

Molim vas i preklinjem, vreme je da govorimo o stradanju srpskog naroda u 20.veku, da domaćoj i međunarodnoj javnosti iznesemo istinu o stradanju Srba u NDH, rekao je Obradović. On je predložio i da se obrazuje skupštinski anketni odbor koji bi ispitao istinu o svim dešavanjima na nedavno održanim vanrednim parlamentarnim izborima.

Plašite se skupštinskog anketnog odbora za utvrđivanje istine o izbornom procesu jer bismo tu dokazali kako ste krali u biračkim spiskovima, kako ste prepravljali biračke spiskove i zapisnike, kako ste štelovali u Statističkom zavodu i Republičkoj izbornoj komisiji, kako ste krali glasove ucenama, pretnjama, telefoniranjima, upadanjima u kuće i svim drugim vidovima pritiska na građane, rekao je Obradović.

Jedan dan za analizu budžeta

Opozicione stranke i stamostalni poslanici u Skupštini Srbije istakli su ranije tokom dana na zajedničkoj konferenciji za novinare da im Vlada Srbije nije dala dovoljno vremena da analiziraju predlog budžeta za 2017. godinu.

Sanda Rašković Ivić je istakla da vlast želi da sakrije da su plate i penzije mnogo manje nego što su bile 2014. godine, kada su „radni ljudi u Srbiji opljačkani“. Ona je ukazala da je opozicija imala samo jedan i po dan da pročita skoro 1.300 strana budžeta i predloži amandmane.

Samostalna poslanica Dijana Vukomanović je upitala čemu ta „olako obećana brzina“ u razmatranju predloga budžeta, ukazujući da takav način rada u prošlosti ništa dobro nije doneo Srbiji, niti će doneti. Zar se o ozbiljnim stvarima ne može razgovarati u skladu sa zakonima i Poslovnikom Skupštine, jer se radi o novcu poreskih obveznika. Zato je naš potest obavezan, kaže Vukomanović.

Marinika Tepić iz Lige socijaldemokrata Vojvodine izjavila da zabrinjava to što se najveći deo budžeta nalazi samo u jednom, osmom članu Zakona o predlogu budžeta. Poslanici o tom članu zakona mogu da govore samo po dva minuta, objasnila je Tepić i ukazala da se vlada plaši javne rasprave o tome kako će se trošiti novac građana.

Poslanik Đorđe Vukadinović je rekao da se nije rodio supermen koji može u kratkom roku da savlada 1.300 stranica najsitnijih slova u kojima se nalaze brojke. Ja sam poziv za sednicu dobio u subotu u 15 minuta do 17 časova, a trebalo je da se spremim za današnju sednicu i da pripremim amandmane, ukazao je Vukadinović.

Samo toliko o ozbiljnosti i o tome koliko je kome stalo da dobijemo najbolji mogući budžet, rekao je Vukadinović i dodao da je analiza budžeta u tako kratkom roku nemoguća, osim za „gospodu Đukanovića i Rističevića i ostale šampione iz vladajuće stranke“.

Poslanik Pokreta Dveri Boško Obradović je rekao da je vlada spremala budžet deset meseci, a da je opoziciji dala jedan dan da ga analizira i pripremi amandmane. Vlada krije šta se nalazi u budžetu, jer da ne želi ništa da sakrije dala bi opoziciji sedam dana da se pripremi za raspravu, ukazao je Obradović.

Šef poslaničke grupe „Dosta je bilo“ Saša Radulović je rekao da se opozicija okupila da iskaže protest zbog toga što joj vlada praktično ne daje mogućnost da se pripremi za raspravu. Bužet je stigao u Skupštinu u petak predveče, a zakonska je obraveza da se on pošalje do 1. novembra, posle čega je potrebno 15 dana da se zakaže sednica, kako bi se poslanici pripremili za raspravu, objasnio je Radulović.

On je napomenuo da je opozicija imala samo 44 sata da pripremi amandmane i da joj je praktično ostalo samo dva minuta po svakoj stranici budžeta.

Goran Ćirić iz Demokratske stranke je rekao da je važno istaći da opozicija protestuje zato što građani Srbije neće moći da se upoznaju sa onim što ih čeka u 2017. godini. Mi pripremamo amandmane na zakon o budžetu, ali ističemo i to da se ne rešavaju ključni problemi građana, a to su smanjene plate i penzije i katastrofalno stanje u zdrvastvu, zaključio je Ćirić.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari