Vučić: Neću da se dodvoravam javnosti 1Foto FoNet Slobodan Miljević

Glavna vest sa juče otvorenog Kopaonik biznis foruma glasi da će otkazi u javnom sektoru definitivno uslediti, baš onako kako je i dogovoreno sa MMF-om. Ipak, premijer Vučić bi, kako je rekao, više voleo da u toj vesti piše da Vlada Srbije neće posustati od zacrtanih reformi. Kako god to nazvali, činjenica je da će posle izbora nova Vlada, kojom će, skoro bez ikakve sumnje, ponovo predsedavati Vučić, početi da otpušta one ljude koji danas i dalje imaju posao prevashodno zahvaljujući izborima.

Činjenica je, takođe, da je to neophodno uraditi. Fiskalna strategija predviđa smanjenje broja ljudi u javnom sektoru (ne računajući javna preduzeća) za 35.000 u ovoj godini, pri čemu je samo u januaru trebalo da ode njih 14.000, od čega bi 9.000 dobilo otkaze. Izbori su doprineli da do tih otpuštanja još ne dođe, ali premijer juče nije ostavio nikakve sumnje u to da će taj plan na kraju biti sproveden.

– Neću da se dodvoravam srpskoj javnosti.. Sprovešćemo prvi deo plana racionalizacije. Tu imamo i preduslov za petu reviziju aranžmana sa MMF-om, tu je i EPS (koji mora da se restrukturira i otpusti višak radnika). Peta revizija će biti najteža, a posle nje će sve ići lakše – ocenio je Vučić. On se požalio da mu ne smeta kada Fiskalni savet traži od njega da uradi više na racionalizaciji, ali da mu smeta što ne primećuju sve one reforme koje su već urađene.

– Ali, oni bar nisu kao neki koji jedan dan traže otpuštanja, a onda sutradan viču nemoj da otpuštaš – dodao je premijer, ocenivši da će „svakoj vladi posle maja biti teško“.

Iz premijerovih reči se ne može precizno zaključiti kada će država ubrzati rad na racionalizaciji. MMF je nedavno bio u Beogradu u trećoj reviziji aranžmana, ali zbog izbora, ta revizija nije zaključena, već će to biti urađeno posle izbora.

Kada će biti zakazana četvrta revizija i da li će ona biti spojena sa petom, za sada se ne zna, ali je malo verovatno da će rok za racionalizaciju biti produžen dalje od kraja 2016. godine.

Među drugim teškim pitanjima koja čekaju razrešenje, Vučić je apostrofirao RTB Bor, Resavicu i Železaru. Za ovu poslednju, rešenje je nađeno u kineskom partneru sa kojim smo „najveći deo posla završili“. Vučić je rekao i da očekuje podršku Evropske unije u ovom poslu, te da državne pomoći neće biti.

Premijer je najavio da će taj posao biti zaključen kada u junu u Srbiju dođe predsednik Kine Si Đinping, ali je i podsetio da su Italijani u svoju industriju čelika ulili 600 – 700 miliona evra subvencija, „a da smo mi to uradili, odavno bi nas zatvorili“.

Što se tiče RTB Bora i Resavice, Vučić je ocenio da je u situaciji kada su cene sirovina na svetskom tržištu ovako niske, težak zadatak da se pronađe rešenje za njih, ali da će se Vlada „boriti za RTB i Resavicu jer ne možemo da ugasimo istočnu Srbiju“. On je dodao da u ova dva preduzeća, računajući i kooperante, radi ukupno 25.000 ljudi, a da u tom delu zemlje nema drugih preduzeća u kojima bi ti radnici mogli da nađu novi posao.

Deficit pao na 3,7 odsto

Premijer se pohvalio nizom makroekonomskih podataka koji ukazuju na uspešnost fiskalne konsolidacije. Tako je istakao da je deficit opšte države pao sa 6,6 na 3,7 odsto u 2015, da su direktne strane investicije dostigle 1,75 milijardi evra, što je oko 45 odsto više nego u 2014, a da se ove godine očekuje da pređu dve milijarde.

Da li je Vlada trebalo da proda Telekom

Vučić se više puta dotakao teme Telekoma Srbije, izražavajući sumnju u to da je Vlada dobro postupila kada je odlučila da ga ne proda. Vučić veruje da će Telekom samo gubiti tržišni udeo u fiksnoj telefoniji, da ima previše radnika i da će mu samo padati EBITDA, pa bi bilo bolje da smo ga sada prodali, nego da u budućnosti nemamo nikakve prihode od te kompanije, scenario od kojeg strahuje. On je ponovio da bi država prodala Telekom da je cena bila „samo 100 miliona evra viša“. Pošto nije, Vlada sada gleda da proda manjinski paket akcija, ali smatra da nije realno da se to dogodi tokom sledeće godine.

Nema kompromisa sa ekstremizmom

„Znam da se zbog moje prošlosti, mnogima ovo ne sviđa, ali kompromisa sa onim stranama koje misle da treba da se bavimo sukobima, neću praviti. To bi uništilo Srbiju“, rekao je juče Vučić.

„Važno je da kao društvo ne pravimo kompromise sa različitim vrstama ekstremizama. Srbija ostvaruje 85 odsto svoje razmene sa zemljama EU. Svako ko se zalaže za prekidanje odnosa sa EU, samo se pretvara da ne razume kakve bi to posledice ostavilo. Nikakve kompromise neću praviti sa našom budućnošću. Mi moramo da čuvamo svoje odnose sa Rusijom i Kinom, ali naš put je jasan. Mi znamo kakav model društva želimo u svojoj državi“, rekao je Vučić.

Dva audija – kap koja je prelila čašu u EPS

Vučić je juče rekao i da su „dva audija bila kap koja je prelila čašu“ u EPS-u, posle koje je generalni direktor te firme Aleksandar Obradović dobio otkaz.

Vučić je rekao da je u EPS-u bilo i dobrih, ali i neprihvatljivih stvari. Zanimljivo je i da je na pitanje da li ima elemenata i za druge vrste odgovornosti Obradovića odgovorio da je to „uvek pitanje za nadležne državne organe“.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari