Premijer Srbije Aleksandar Vučić izjavio je da ga ni napad u Potočarima 11. jula nije pogodio toliko kao „kampanja kojom se u nekim medijima javnost pokušava okrenuti protiv države, a na stranu bugarskog privatnika, vlasnika staklare u Paraćinu, koji duguje 20 miliona evra za struju i gas“. Inače, Srpska fabrika stakla u Paraćinu je u vlasništvu Bugarina Cvetana Vasileva.
– Vučić je ocenio da je to „paradigma našeg života, paradigma opsena, obmana, laži i prevara, paradigma urušavanja Srbije u prethodnih 30 godina“. Kako je objasnio, fabrika stakla u Paraćinu, čijeg vlasnika bugarska država goni zbog kriminala i korupcije, od početka godine nije platila ni dinar za potrošenu struju. – Vlasnik pravi profit, posluje odlično, a hoće da prevari državu Srbiju. Ja to ne mogu da trpim više. Šta hoćete, da oprostimo nekome 20 miliona evra da bi on bio bogat i bahat, a mi svi budale – rekao je Vučić. On je poručio radnicima staklare da razume njihove probleme, ali da neće da trpi bezobrazluk i bahatost vlasnika i menadžmenta, i da im zato neće dozvoliti da blokiraju autoput ako im se isključi struja. -Nećete da izađete na autoput, ja vam kažem da nećete – rekao je Vučić. On je poručio bugarskom vlasniku staklare da neće moći da vodi hajku protiv države Srbije, koja ga kreditira, daje novac građana. – Tako više neće moći, jer ako se struja isključuje stanovništvu koje ne plaća, moraće i on da izmiri dug – poručio je Vučić.
Elektroprivreda Srbije je državnom preduzeću za preradu voća i povrća Budimki iz Požege već isključila struju zbog dugovanja u iznosu od 11 miliona dinara. U Budimki kažu da je rešenje o isključenju izdato 8. jula, a da ga je preduzeće primilo 10. jula i da je u njemu navedeno da je rok za plaćanje osam dana. Takođe tvrde da im je struja isključena dva dana ranije, 16. umesto 18. jula. Nadležni u tom preduzeću ističu da je Budimka plaćala dug za struju koliko je mogla u ratama. Aktuelno rukovodstvo je 2010. godine kada je došlo u fabriku, zateklo dug od 17 miliona dinara i ističe da je bilo teško izmirivati na vreme sve dospele obaveze koje nisu redovno plaćane ranijih godina.
U petak je u prostorijama EPS Snabdevanja, privrednog društva u okviru Elektroprivrede Srbije, održan sastanak sa predstavnicima Srpske fabrike stakla iz Paraćina kako bi se pronašlo prihvatljivo rešenje kako za EPS, tako i za Srpsku fabriku stakla, rečeno je Danasu u Elektroprivredi Srbije. – EPS Snabdevanje je pokazalo maksimalno razumevanje za položaj Srpske fabrike stakla, kao što je i dosad imalo razumevanje prema kompanijama čije je poslovanje od značaja za privredu Srbije. Predstavnici Srpske fabrike stakla istakli su će u komunikaciji sa Ministarstvom privrede učiniti sve kako da bi obezbedili sredstva za plaćanje dela duga do 31. jula. Posle razgovora o tehnološkom procesu u Srpskoj fabrici stakla i pripremama koje je u fabrici neophodno sprovesti pre eventualnog prekida isporuke električne energije, do kojeg bi došlo u slučaju da se ne pronađe obostrano prihvatljivo rešenje za izmirenje obaveze, EPS Snabdevanje je prihvatilo predlog fabrike stakla da se omogući period od 30 dana od dana najave do dana obustave isporuke struje. U slučaju da se do 31. jula ne pronađe obostrano prihvatljivo rešenje, EPS Snabdevanje će preko EPS Distribucija naložiti obustavu isporuke struje Srpskoj fabrici stakla u roku od 30 dana, što su i predstavnici te fabrike prihvatili – kažu u Elektroprivredi Srbije. Takođe nam je naglašeno da je EPS Snabdevanje prihvatilo predlog menadžmenta Budimke da to preduzeće izmiri deo dugovanja i ponovo reprogramiraju već ranije reprogramirane obaveze, koje nisu poštovane. Po uplati EPS Snabdevanje će dati nalog EPS Distribuciji da ponovo u najkraćem mogućem roku uključi struju Budimki.
Profesor Ekonomskog fakulteta u Beogradu Ljubodrag Savić uz konstataciju da račune za struju redovno moraju da plaćaju svi pa tako i privreda ističe da je situacija u kojoj su se našli zaposleni u Srpskoj fabrici stakla i Budimki uzrokovana neuspešnom i lošom privatizacijom sprovedenoj u Srbiji. – S obzirom da je cilj bio rasprodaja društvene imovine po svaku cenu nije se vodilo računa ko su novi vlasnici. Upravo je to razlog što se Srpska fabrika stakla našla u problemima jer je očito da bugarski vlasnik nije revnosan u izmirivanju svojih obaveza prema državi. Sa druge strane Budimka je bila žrtva loše privatizacije, u to vreme su stvoreni ogromni dugovi, privatizacija je poništena a novopostavljenom rukovodstvu je ostalo u „nasledstvo“ da vraća ogromne dugove koje su stvorili prethodni privatni vlasnik. Sa te tačke gledišta sasvim je jasno da su jedini gubitnici u konkretnom slučaju zaposleni koji zbog tuđeg ponašanja mogu da ostanu bez posla, što je logičan epilog kada se nekoj fabrici iseče struja – naglašava Savić. Međutim on ističe da javnost treba da podrži državu i EPS u nastojanjima da se izbori sa neurednim platišama. – Potrošena struja mora da se plati. EPS mora da obezbeđuje novac za održavanje svojih postrojenja i kupovinu struje kada je to potrebno. Zbog toga je nužno da svi, i građani i privreda redovno plaćaju račune. Princip mora da postoji a to je da nema izuzetaka i da ko god ne plaća struju rizikuje da ostane bez nje. Samo se na taj način može uvesti red. Stoga je insistiranje države i EPS na tom planu nešto što zdušno treba podržati. Naravno, država i sama mora da redovno izmiruje svoje obaveze prema raznim preduzećima. Ako očekuje. sa pravom, da potrošači redovno plaćaju svoje obaveze, to mora da čini i ona – zaključuje naš sagovornik.
Sertić: Nisam optimista
Ministar privrede Željko Sertić kaže da nije optimista što se tiče situacije u Srpskoj fabrici stakla.
– Slušajući informacije koje dobijam, nisam optimista i ne verujem da će Srpska fabrika stakla uspeti da plati svoj dug, kazao je ministar privrede, uz napomenu da je na jednom transparentu video da piše „ne damo fabriku“ i poruku da to više nije fabrika radnika. Ta fabrika ima vlasnika, nema više društvenog kapitala i mora da se zna ime i prezime, ili je privatno ili je državno
vlasništvo – objašnjava Sertić.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.