Ne tako davno u velikim društvenim preduzećima bilo je nezamislivo nemati u ormaru na radnom mestu litru dobre rakije, a flaša piva, poznatija i kao „zidarka“, bila je neizostavni ukras gotovo svakog gradilišta. Zidari, novinari, lekari i mnoge druge profesije odavno su se pročule kao „pozitivno orijentisane“ ka alkoholu. Vremena su se promenila, pa poslodavci sve manje tolerišu ispade radnika i pijančenje u vreme posla, pa većina kažnjava momentalnim otkazom.

Neke firme su uvele alkometre, pojedine istrpe pripitog radnika i upozore ga ili pošalju na lečenje do nekog sledećeg puta, a trend ispijanja alkohola na radnom mestu donekle se održao u građevinskim preduzećima gde majstori nisu uvek „na oku“ poslodavcima. Vlasnik građevinskog preduzeća Montera Dragan Kopčalić kaže za Danas da je od početka godine iz firme otpušteno sedam radnika zbog konzumiranja alkohola na radnom mestu, ali da poslednja tri-četiri meseca tih problema nisu imali.

– Prema Zakonu o radu svako ugrožavanje bezbednosti na radu, a pogotovo ispijanje alkohola spada u ozbiljne prekršaje i odavno imamo službu koja kontroliše zaposlene. Na svakom gradilištu, nekada i pre i posle posla, naši inspektori idu sa atestiranim uređajima, a radnici su dužni da duvaju i ako se ispostavi da su pili dobijaju otkaz – kaže Kopčalić.

On napominje da je ranijih godina situacija bila mnogo teža i mnogo više radnika je moglo da se zatekne na radnom mestu u alkoholisanom stanju, ali da je zbog sve veće kontrole taj trend opao. Najviše slučajeva pijanstva je, prema rečima Kopčalića, na gradilištu gde radnici mogu da se sakriju, dok se u kancelarijama to, ipak, ne dešava.

Međutim, da fizički radnici nisu jedini koji vole da popiju dok rade potvrđuje i primer direktora jedne od cementara koji je ove godine ostao zbog posla upravo iz tog razloga. Ovakvi slučajevi kod nas su retki, a kako je u krizi postalo premija sačuvati posao, radnici su u strahu zbog toga, tvrde poslodavci, i samim tim znatno obazriviji nego ranije.

U republičkom Inspektoratu za rad, u čijoj je nadležnosti kontrola rada i bezbednosti u preduzećima, kažu da ne vode evidenciju o tome koliko je radnika otpušteno zbog opijanja na radnom mestu.

– Takvo ponašanje bi prema Zakonu o radu moglo biti sankcionisano kao povreda radne obaveze, odnosno nepoštovanje radne discipline, ali je bitno da bude predviđeno opštim aktom ili ugovorom o radu kao razlog za otkaz. Tek tada, u toj situaciji, poslodavac može da otpusti radnika – kaže za Danas direktor Inspektorata Radovan Ristanović, napominjući da je Inspekcija od početka ove godine izvršila više od 29.000 nadzora i podnela 2.139 prekršajnih prijava zbog različitih oblika nezakonitosti.

U Apatinskoj pivari, bez obzira što se bave proizvodnjom jednog od najpopularnijih alkoholnih pića, nije bilo otpuštanja zbog konzumiranja alkohola.

– Konzumiranje alkohola zaposlenih ili spoljnih saradnika zabranjeno je u toku radnog vremena, osim ako ste, na primer, degustator piva. Jedna od mera u kontroli koju Apatinska pivara primenjuje je povremena provera alkometrom koji se koristi onda kada postoje i najmanje indikacije da neko dolazi na posao pod dejstvom alkohola – kaže Jelena Brajović iz Apatinske pivare.

Ona ističe da neodgovorno i neumereno konzumiranje alkohola ne samo da utiče na zdravlje radnika već i drugih u njegovom okruženju, kao što je to, recimo, u slučaju vozača viljuškara. Oni koji se ne pridržavaju pravila i ne poštuju radnu discipline biće, napominje Brajović, najpre pismeno upozoreni, a potom ako nastave po starom i otpušteni. I u nekim drugim velikim preduzećima, poput Telekoma, takođe nije bilo slučajeva otpuštanja sa posla jer, kako kažu u ovoj kompaniji, postoje akti o ponašanju na radnom mestu i sa njima su upoznati svi zaposleni putem interne informativne mreže kompanije. „Naša kompanija, kao društveno odgovorna, vodi računa o svojim zaposlenima i pomaže im u rešavanju ovakvog i sličnih problema“, kažu u Telekomu, u kom postoji grupa za rešavanje konflikata u kojoj su psiholog i socijalni radnik.

 

Pilot pod „gasom“

Jedan od najbizarnijih primera opasnosti od konzumiranja alkohola na radnom mestu dogodio se sredinom novembra, ali u inostranstvu. Pilot američke kompanije Junajted erlajns sprečen je u poslednjem trenutku da poleti sa 124 putnika iz Londona za Čikago jer je bio pijan. To je, inače, bio drugi slučaj u poslednjih šest meseci da je na istoj liniji pilot zatečen sa višim nivoom alkohola u krvi od dozvoljenog. Početkom decembra jedan britanski lekar proglašen je krivim za pijanstvo na radnom mestu, a utvrđeno je da su zbog toga kasnili i testovi uzoraka krvi pacijenata. Takođe, jedna policajka u Engleskoj uhvaćena je kako pijana vozi službeni automobil.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari