Manjinski akcionari, bivši radnici kragujevačke konfekcije „22. decembar“, preuzeli su juče ujutro kontrolu nad celom fabrikom pošto su se pripadnici privatnog obezbeđenje preksinoć(oko 21 sat) povukli sa kapije ostavivši je tokom noći širom otvorenom.
Kad su pokušali da se vrate u portirnicu na ulazu u fabriku, pobunjeni konfekcionari im to nisu dozvolili, tako da su manjinski akcionari, nakon upravne zgrade i proizvodnog pogona, pereuzeli fabrički krug. Van njihovog poseda ostao je samo jedan iznajmljeni pogon, u kojem se proizvodnja neometano odvija.
Predstavnik manjinskih akcionara „22. decembra“ Velimir Lazićkaže da se većinski vlasnik firme Milan Spasojevićjoš nije oglasio povodom aktuelne situacije u preduzeću (nezvanično se saznaje da bi to trebalo da učini večeras, posredstvom Televizije Kragujevac). „Većinski vlasnik zna da mi tražimo podelu firme na dva akcionarska društva i da možemo da razgovaramo i o otkupu većinskog paketa akcija, koje bismo mu sada platili dva puta skuplje od njihove tržišne cene na berzi. Jasno mu je i da smo mu preuzimanjem kompletne fabrike poslali signal da smo spremni da o ovim zahtevima razgovaramo odmah. Na potezu je, dakle, Spasojević, i mi smo odlučili da njegov odgovor na čekamo do sutra, a ukoliko do tada ne sednemo za pregovarački sto, uslediće dalja radikalizacija našeg protesta“, kaže Lazić.
Osvrnuvši se na izjavu Saše Perišića, šefa Kriznog štaba za radne odnose u Ministarstvu rada, prema kojoj su zahtevi manjinskih akcionara „22. decembra“ preterani, Lazićje podsetio da oni traže isplatu tekućih ili zaostalih zarada, a ne uplatu doprinosa za penzijsko invalidsko osiguranje. Pa prema tome njihovi zahtevi nisu u nadležnosti tog ministarstva.
– Reč je, dakle, o vlasničkim a ne o radno-socijalnim odnosima. Zato ću neupućenim državanim činovnicima još jednom ponoviti da mi zahtevamo podelu fabrike na dve firme, na šta imamo prava po Zakonu o privrednim društvima, u čijem je članu 421. predviđena mogućnost podele preduzeća na dva akcionarska društva. Kako u našem slučaju i te kako ima uslova za podelu fabrike na dva akcionarska društva, to je naš zahtev legitiman. Ovo tim pre što su „22. decembar“, od 1949. do skora gradili i izgradili radnici te fabrike, bez državnih ili društvenih ulaganja, o čemu manjinski akcionari poseduju validnu dokumentaciju. Naša fabrika je faktički nacionalizovana, pa potom na aukciji, polovinom 2006, prodata za bagatelnih 1,8 miliona evra, mada je njena tržišna vrednost u to vreme, prema proceni nezavisnih eksperata, iznosila oko 43 miliona evra“, tvrdi Lazić.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.