Iskazivanje nezadovoljstva na ulicama od strane poljoprivrednika počelo je pre više od pet meseci, a oni su i ovog novembra izašli na proteste, kako zbog generalnog nezadovoljstva stanjem u ovoj grani privrede, tako i zbog neispunjenih obećanja definisanih sporazumom sa Vladom Srbije u maju ove godine.
Naime, početkom 2023. ratari i stočari tražili su izmene koje se tiču novčanih podsticaja, ali i određena sistemska uređenja u ovom sektoru.
To podrazumeva novčane stimulanse od 35.000 dinara po hektaru za biljnu proizvodnju, premije za mleko od 19 dinara, subvencionisane kredite u toku cele naredne godine sa kamatom od jedan odsto (kojim se mogu refinansirati postojeći krediti), uvođenje dizela bez akcize, rešavanje problematike dugova i nalaženje rešenja za izmenu Zakona PIO za poljoprivrednika.
Sa druge strane, sistemska uređenja koja se tiču berzi, javnih skladišta, izdavanja robnog zapisa, koji će im biti garant količine i kvaliteta robe koje poseduju, ali i šansa da na osnovu njih dobiju kredite.
Ipak, iako je budžetom predviđeno više novca za poljoprivredu nego što je to bio slučaj prethodne godine, konkretno 104,7 milijardi dinara, premije za mleko su povećane na 15 umesto 19 dinara, uz obećanje ministarke Jelene Tanasković da će one biti 19, a da je 15 minimalna cena.
Osim toga, akciza na dizel i dalje nije izuzeta, a kada je reč o uređenju berze po evropskim uzorima, poljoprivrednici ukazuju da je Srbija daleko od ravnopravnog i slobodnog tržišta.
„Tržište je ostalo neuređeno, robne berze nema sa terminskom prodajom, ostali elementi normalnog slobodnog tržišta zanemareni (javna sladišta, kompezacioni fond…), robni zapis je nedefinisan, nije jasno u kojoj je fazi i proceduri“, navode udruženja koja su pozvala na protest.
Sva dešavanja na protestu pratite u našem BLOGU.
Podsećamo, Predlogom budžeta za 2024. godinu duplirana su davanja po hektaru, sa 9.000 na 18.000 dinara, uvećane su subvencije za koze, jarčeve, ovce i ovnove sa 7.000 na 10.000 dinara, kao i subvencije po košnici sa 800 na 1.000 dinara.
Povećane su i subvencije za kvalitetne priplodne mlečne krave sa 25.000 na 40.000, premije za mleko sa 10 na 15, ali je ministarka Jelena Tanasković, prema njihovim zahtevima, obećala 19 dinara po litru.
Osim toga, obećano je da subvencije za krmače umesto 15.000 budu 18.000, za kokoške lakog tipa umesto 100 iznosiće 140 dinara, a za kokoške teškog tipa 100 dinara. Takođe, predloženo je povećanje obima i površine obradivog zemljišta koja će se od sledeće godine subvencionisati, sa 20 na 100 hektara.
Dogovoreni zahtevi od maja do septembra:
– Subvencije po hektaru za biljnu proizvodnju – 35.000 dinara, najkasnije do 31.3. tekuće godine (traži se od avgusta 2022).
– Premija za mleko 19 dinara po litri predloženo za 2024. 15 dinara.
– Subvencionisani krediti u toku cele 2024. godine sa kamatom od jedan odsto kojim se mogu i refinansirati postojeći krediti.
– Rešavanje problematike dugova i nalaženje rešenja za izmenu Zakona PIO za poljoprivrednika (dug prevazišao visinu agrarnog budžeta).
– Brisanje poljoprivrednika iz kreditnog biroa (da bi mogli da apliciraju za subvencionisane kredite sa jedan od sto kamatom).
– Podsticaji za priplodne mlečne krave – 40.000 dinara po grlu.
– Jednokratna stimulacija za odgoj junica na prelasku u kategoriju priplodne krave – 100.000 dinara.
– Ukidanje ograničenja od 19 grla goveda za konkurs nabavke opreme za stočarsku proizvodnju.
– Stimulacija za odgoj tova junadi domaćih rasa (ne iz uvoza); 25.000 dinara po grlu.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.